YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Benzin zammında AKP'ye eleştiri
Benzin zammında AKP'ye eleştiri
15 Ocak 2011 12:44
Benzine son dönemde üst üste gelen zamlar tüteticiyi çileden çıkardı... Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, konuyla ilgili eleştiri oklarını AK Parti hükümetine yöneltti...

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, son zamla birlikte kurşunsuz benzinin litre fiyatının 4 lirayı aştığını belirterek, ''benzinde temel sorun yüksek vergi ve kar marjıdır. AKP, 1,5 TL'ye devraldığı benzini son zamla 4 TL'nin üzerine uçurmuştur'' dedi.

Yılmaz, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Heykeli önünde yaptığı basın açıklamasında, geçen yılın zamla kapatıldığını, yeni yılın ulaşım zammıyla başlayıp benzin zammıyla devam ettiğini söyledi.

Son zamla birlikte kurşunsuz benzinin litre fiyatının 4 lirayı aştığını, bu zammın iğneden ipliğe yeni zamları da tetikleyeceğini ifade eden Yılmaz, ''AKP akaryakıt zamlarını döviz dalgalanmalarıyla açıklamaya çalışsa da bu külliyen yalandır, iftiradır. Benzinde temel sorun yüksek vergi ve kar marjıdır. AKP 1,5 TL'ye devraldığı benzini son zamla 4 TL'nin üzerine uçurmuştur'' diye konuştu.

Benzin zammının hem tüketiciyi hem sanayiciyi hem de toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini, bu ürünün fiyatında belirleyici faktörün piyasa değil vergi politikası olduğunu belirten Yılmaz, hükümetin vergi indirimi konusunda gönülsüz olduğunu, bu vergi ile bütçe açıklarını kapattığını savundu.

2009 yılında akaryakıt ve tüpgazda ÖTV oranını artıran Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin dava açtıklarını ve Danıştay Vergi Daireleri Kurulu'nun kararın yürütmesini durdurduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

''Bu kararın uygulanması durumunda bile 1 litre benzinde 25 kuruş indirim mümkün hale gelecektir. Ayrıca dünyada başka bir ülkede olmayan (vergiden vergi alma insafsızlığından) vazgeçilse akaryakıt 33 kuruş daha ucuzlayacaktır. Yani bugün bir an hukuka uyulduğunda 1 litre benzinin 3 lira 43 kuruşa inmesi mümkündür. Yüksek kar marjı AB düzeyine çekildiğinde ise litresinin 3,3 TL'ye satılması olanaklıdır. Kaldı ki TÜDEF akaryakıt ürünlerinden alınan vergilerin yüzde 40'a çekilmesini talep etmektedir.

Akaryakıt zamları ulaşım zamlarını da tetiklemiştir. TÜDEF bir taraftan zamları yargıya taşırken diğer taraftan ülke genelinde ortaya koyacağı kitlesel eylemlerle benzine uygulanan zam ve vergilerin geriye çekilmesi konusunda mücadelesine devam etmektedir. Tüketici artık akaryakıt ürünlerinin dövize bağlı olarak zamlandığı masalına inanmamaktadır. Çünkü 2008 yılında başlayan ekonomik krizde ham petrolün varili 140 dolara satılırken benzinin fiyatı 2 lira idi, bugün ham petrolün varil fiyatı 90 dolarlarda olmasına rağmen benzinin litre fiyatı 4 TL'yi aşmış bulunmaktadır.''

''TÜKETİCİNİN ENSESİNDE BOZA PİŞİRİLİYOR''

Tüketicilerin, dolaylı vergilerle en çok vergi ödeyen vergi mükellefi durumunda olduğunu dile getiren Yılmaz, ''AKP hükümeti tüketicinin ensesinde zam ve vergilerle adeta boza pişirmektedir'' diye konuştu.

TÜDEF'in 130'un üzerindeki il ve ilçe şubeleriyle eyleme hazır bulunduğunu belirten Yılmaz, ilk eylemlerini 22 Ocak 2011 tarihinde Bursa'da yapacaklarını, bunu, Şubat ayında da İstanbul, Ankara ve Eskişehir'in izleyeceğini bildirdi.

Türk tüketicisinin ciddi bir sınavla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Yılmaz, tüm tüketicileri, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını, TÜDEF öncülüğünde mücadele etmeye çağırdı. (AA)

oy
 // adnan
Milleti keriz yerine koymanın cezasını sandıkta keseriz ben akp üyesiyim ama oy'un o sunu göstermiyeceğim AKP'ye akaryakıt böyle kalırsa çok oy kaybı yaşayacak başta çifçiler ulaşımcılar. seçim yakın:)...
29 Ocak 2011 15:15
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler