YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Benzin fiyatları birden düşebilir
Benzin fiyatları birden düşebilir
27 Kasım 2014 11:45
Son beş ayda Brent petrol fiyatı yüzde 32.2 düzeyinde gerilerken, Türkiye'de bu düşüş sadece yüzde 13.45 düzeyinde kaldı.

Petrol fiyatlarının düşmesine istinaden akaryakıt firmalarının pompa satış fiyatlarını aşağıya çekmesi tüketiciyi her ne kadar memnun etmediyse de OPEC toplantısı sonrası daha da düşme olasılığını göz önüne alan uzmanlar pompaya daha büyük bir indirimin yansıyabileceğini düşünüyor. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi azaltacağına yönelik beklentilere rağmen, başta Asya olmak üzere küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle petrolfiyatlarındaki düşüş beş aydır sürüyor. Bu süre zarfında, petroldeki düşüş yüzde 32'yi geçerken, Türkiye'de kurşunsuz benzindeki dolar bazındaki indirim yüzde 14'ün dahi altında kalıyor.

Küresel emtia piyasalarında, Türkiye'nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün fiyatı 78.00 dolara kadar gerilerken, ABD hafifpetrolünün fiyatı da 75.00 doların da altına inerek, 74.05 doları gördü.

Bu veriler ile, geçen Haziran ayında 115 dolardan işlem gören Brent petrolündeki yaklaşık beş aylık düşüş yüzde 32.2'yi buldu. Buna karşılık, Türkiye'de 20 Haziran'da litresi 5.12 lira olan kurşunsuz benzinin litre fiyatındaki lira bazındaki indirim yüzde 10.74 düzeyinde kaldı.

Benzin fiyatının dolar bazında hesaplanarak bulunan indirim de petrol fiyatlarındaki düşüşün yarısının da altında kalıyor. Kurşunsuz benzinin fiyatı 20 Haziran'daki 2.15 liralık kur ile 2.38 dolar düzeyinde bulunurken, bugünkü 4.57 liralık fiyatı da, 2.22 liralık kur ile 2.06 dolar ediyor.

Böylece, yaklaşık beş aylık dönemde Brent petrolünün fiyatı yüzde 32.2 düzeyinde gerilerken, Türkiye'de kurşunsuz benzindeki indirim yüzde 13.45 düzeyinde kalıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler