YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Benzin alırken bunlara mutlaka DİKKAT edin
EPDK tavan fiyat uygulamasını başlattı, fazla ücret ödemeyin
Benzin alırken bunlara mutlaka DİKKAT edin
29 Haziran 2009 / 21:01 Güncelleme: 29 Haziran 2009 / 00:00

Vatandaşa önemli benzin uyarısı...EPDK’nın akaryakıtta tavan fiyat uygulaması dün başladı.Ancak bazı akaryakıt bayilerinin indirimi hâlâ pano ve pompaya yansıtmaması dikkat çekti. Tüketiciler Birliği, vatandaşları uyanık olması konusunda uyardı...


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik ‘’tavan fiyat’’ uygulaması dün resmen başladı. Buna göre, akaryakıt dağıtım tavan fiyatı 95 oktan kurşunsuz benzin için litre başına 2,90 lira, motorin için 2,31 lira, kırsal motorin için de 2,19 lira oldu. Akaryakıt bayi tavan fiyatı da 95 oktan kurşunsuz benzin için litre başına 3,05 lira, motorin için 2,49 lira, kırsal motorin için 2,35 lira olarak belirlendi. Uygulama öncesi 95 oktan benzin 3.21 liradan, motorin 2.56 liradan, kırsal motorin ise 2.45 liradan satılıyordu.


HABERLERİ YOK


Dünden geçerli olarak başlayan “ucuz benzin” uygulaması birçok akaryakıt bayisinde hayata geçirildi. Akaryakıt dağıtım firmaları da ilk iş olarak internet sitelerinde fiyatları güncelledi. Ancak bazı akaryakıt bayilerinin pompa ve pano fiyatlarında değişikliğe gitmemesi dikkat çekti. İstanbul Kabataş’ta bulunan PO bayisi de fiyat değişikliğine gitmeyenlerden. Panoda fiyatların güncellenmediğini fark eden muhabirimiz durumu bayi yetkililerine bildirince ilginç cevap aldı. Yetkili, “O zaten inmiş fiyat. 3 gün önce benzinin fiyatı 3.30 liradan 3.21 liraya indi. Başka da bir indirim yok” dedi.


KONTROL EDİN


 Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise akaryakıt alan vatandaşları uyardı. Kaya, “İstasyona girmeden önce muhakkak pompa ve pano fiyatlarını kontrol edin. Yüksek fiyatlı benzin satanları protesto edin” dedi. EPDK’ya da tepki gösteren Kaya, kurumun akaryakıt dağıtım şirketlerine müsamahalı davrandığını iddia etti.


Kaya, “Dağıtım şirketlerinin fahiş fiyatla akaryakıt sattıkları ortadayken EPDK elindeki ceza yetkisini kullanmıyor. Türkiye petrol cumhuriyeti değil” diye tepki gösterdi. Kaya’nın verdiği bilgiye göre, EPDK, akaryakıt dağıtım şirketlerine 600 bin lira ya da bir önceki yılın cirosunun yüzde 10’u kadar ceza uygulayabiliyor. Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler