YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beklentilerimizin üzerinde!
Beklentilerimizin üzerinde!
05 Nisan 2012 17:58
Bugün açıklanan yeni teşvik paketi ile ilgili ilk açıklamalarda geliyor. Bursa Girişimci İşadamları paket için beklentilerimiizn üzerinde yorumu yaptı...

Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanan teşvik sistemine ilişkin, ''Yeni teşvik paketi beklentilerimizin üzerinde'' dedi.

Er, yaptığı yazılı açıklamada, teşvik sisteminin Türk sanayisine çağ atlatacak olan teknolojik dönüşüme olanak sağlayacağını, ülkenin ihtiyacı olan yatırımların bu teşvik sisteminin uygulanmasıyla hızla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Teşvik sisteminin genel görünümüne bakıldığında bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmaya dönük adımların atıldığını vurgulayan Er, şunları kaydetti:

''Yeni teşvik paketi beklentilerimizin üzerinde. Hazırlanan yeni teşvik paketinin reel ekonomiyi dikkate alan temel ihtiyaçlara cevap veren bir yapısı var. Özellikle bölgelere göre teşvik sisteminin getiriliyor olması kalkınmışlık açısından bölgeler arasındaki farkı azaltacaktır. Bunun toplumsal barışa, ülke genelindeki sosyal gelişmişliğe de mutlaka katkısı olacaktır.''

Er, teşvik paketinin bir diğer önemli içeriğinin de ithalat bağımlılığını ortadan kaldırmaya dönük yapılan düzenlemeler olduğunu vurgulayarak, ''Önemli oranda ihtiyaç duyduğumuz ara malı ve ürünlere yönelik teşvikler sayesinde ithalat bağımlılığımız ortadan kalkacaktır. Bu sayede ülke ekonomisini üzerinde cari açık baskısı da azalacaktır. Teşvikler sonucunda oluşacak üretim ortamının ihracata da olumlu yansımaları olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

BİR DESTEK DE GÜNEYDOĞULU İŞADAMLARINDAN GELDİ!

Güneydoğu'daki iş adamları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik paketini olumlu buldu.

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, bugüne kadar uygulamaya konulan yeni teşvik paketlerindeki eksiklerin büyük çoğunluğunun Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketinde giderildiğini belirtti. Eski teşvik uygulamalarındaki en büyük eksiklerden birinin uygulama süresinin 5 yıl ile sınırlanması olduğunu bildiren Bedirhanoğlu, yeni paketteki sürenin 12 yıla kadar çıkarılmasının çok yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Teşvik paketinin bölgeler arası gelişmişlik farkının giderilmesi için çok önemli olduğunu ifade eden Bedirhanoğlu, şöyle dedi:

''İçeriğini tam olarak öğrenemedik ancak Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından anladığımız kadarıyla çok iyi hazırlanmış. Bu paketin, bölgeler arası gelişmişlik farkını giderme özelliği var. Teşvik süresi artırılarak 12 yıla kadar çıkarılmış. Bunun yanı sıra primi ve vergi muafiyetinin yer alması da çok önemli bir gelişmedir. Ayrıca İstanbul'daki bir yatırımcının, aynı yatırımının benzerini bölgede yaparsa 6. bölgedeki yatırımdan dolayı 1. bölgedeki yatırımı da muafiyetten faydalanacak. Bu, girişimcilerin bölgemize yatırım yapmasını da sağlayacaktır. Yeni teşvik paketi, beklentilerimizi büyük ölçüde karşılıyor. Yıllardır teşvik uygulamalarında bölgenin ayrı bir kapsamda değerlendirilmesini talep ediyorduk. Bu paket taleplerimizi karşılıyor.''

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can, bölgedeki yatırımların desteklenmesi ve Diyarbakır'ın öncelikli iller arasında yer almasını daha önce sürekli olarak dile getirdiklerini söyledi.

Dile getirdikleri bu taleplerin önemli kısmının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik paketi içerisinde yer aldığına işaret eden Can, ''Paketi olumlu buluyoruz. Sadece isteğimiz geçmiş yatırımları da kapsamasıdır. Yeni paket bölgeyi yatırımcılar için daha cazip kılacak'' dedi.

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Fahrettin Akyıl da, teşvik paketinin bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesine büyük katkı sunacağını dile getirerek, paket sayesinde bölgedeki fabrika sayısının artacağını kaydetti.

Teşviklerin sadece yeni yatırımları değil, eski yatırımları da kapsamasını istediklerini dile getiren Akyıl, ''Bugüne kadar açıklanan en detaylı paket. Yatırımcının önünü açmıştır. Yeni teşvik paketinin ülkeye ve bölgeye büyük fayda getireceğine inanıyoruz'' diye konuştu.


-''İlk defa taleplerimiz göz önünde bulunduruldu''


Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk ise bugüne kadar çeşitli tarihlerde yürürlüğe konulan teşvik uygulamalarının, eksiklikleri nedeniyle bölgeye yatırım sağlamadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik paketinin geçmişte çıkarılan uygulamalardan çok farklı olduğunu vurgulayan Türk, şöyle konuştu:

''Yatırımcılar olarak yıllardır uygulamaya konulan teşvikleri, eksikleri nedeniyle hep eleştiririz. Ancak bu teşvik çok farklı. Bu nedenle bölgeye büyük katkı sunacağını düşünüyorum. Ufak tefek eksikler var ancak amacına hizmet edecektir. Eksiklerin de kısa sürede giderileceğini umuyoruz. Gümrük ve KDV indirimi çok iyi düşünülmüş. İlk defa taleplerimiz göz önünde bulunduruldu. Özellikle yatırımcıyı batı bölgesinden doğuya getirmek için sağlanan ayrıcalık olumludur. Demir ve manganez madeni teşvik kapsamı dışı bırakılmamalıydı. Bir de SSK priminin işveren payının hazine tarafından karşılanması olumlu, ancak bunun asgari ücretle sınırlı tutulması kalifiye elamanı ve yönetici bulma konusunda biz girişimcileri sıkıntıya sokuyor. SSK priminin işveren payının asgari ücretle sınırlı olmamasını istiyoruz.''


-''Bölgemize büyük önem verilmiş''


Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan Vekili Nedim Kuzu da, yeni açıklanan teşvik paketinin çok yerinde olduğunu ve bu paket sayesinde şimdiye kadar boş olan Siirt Organize Sanayi bölgelerinin dolacağına inandıklarını ifade etti.

Yeni pakette Siirt'in de içinde bulunduğu ''6. bölgeye'' büyük önem verildiğini belirten Kuzu, şöyle konuştu:

''Bu pakette gerçekten yıllardan beri dile getirdiğimiz bölgemize büyük önem verilmiş. İndirim oranları ve süreleri çok iyi ayarlanmış. Bölgede OSB'lere yapılacak yatırımlarda yüzde 55'lere varan 12 yıllık indirim, yatırımcının önünü görmesine yol açacak. Ayrıca diğer bölgelerdeki yatırımların bölgede yapılacak yatırımlarla irtibatlandırılması da güzel bir uygulama. Bu teşvik paketi ile yıllardan beridir yatırımcı gelmediği için boş olan Siirt OSB'nin dolacağına inanıyoruz. Bu paketin ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyoruz.''

Kuzu, eski yatırımcıların yeni teşviklerden yararlandırılmamasının paketin tek eksiği olduğunu ifade ederek, kapsama mevcut yatırımların da dahil edilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, paketin, geçmiş yıllarda çıkarılan uygulamalardan çok daha iyi hazırlandığını belirterek, ''Bölgenin kalkınması için teşvik uygulamasının yanı sıra uluslararası havaalanı, demiryolu ve otoyol gibi altyapıların da eş zamanlı yapılması lazım. Bunun yanı sıra bölgedeki küçük işletmelerin desteklenmesine büyük önem verilmeli. Çünkü bölgemizdeki yatırımcıların tamamına yakının küçük firmalardan oluşuyor'' dedi. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler