YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beklenen müjde Babacan'dan geldi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yabancı bir bankanın 300 milyon dolar sermaye getirerek Türkiye'ye çok yakında gireceğini müjdeledi.
Beklenen müjde Babacan'dan geldi
07 Şubat 2014 / 11:40 Güncelleme: 07 Şubat 2014 / 15:42

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İnşaat Sanayicileri İşverenleri Sendikası'nın (İNTES) toplantısına katıldı.

Hürriyet'in haberine göre Babacan, toplantıda müteahhitlere, dünyanın en büyük bankalarından birinin Türkiye'ye gelmek için başvurduğunu, kendisine lisans verilmek üzere olduğunu müjdeledi.

Bankanın kuruluş sermayesi için 300 milyon dolar getireceğini belirten Babacan, banka ismini ise 'şimdilik' vermedi. Son dönemde yaşanan gelişmelere rağmen yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmek istediğine dikkat çeken Babacan, özel sektörün dış borcunun ise sorun yaratmayacağını vurguladı.

İmarda adalet duygusu olmalı

Babacan, 'Özel sektörün dış borcu var ama teminatı da var. Hatta kendi paralarını teminat vererek borç aldıklarını biliyoruz. Şimdiye kadar özel sektör dış borcu çevirmekte zorlanmadı' dedi.Sanayi yatırımının önemine dikkat çeken Babacan, sanayicilerin konut, AVM, emlak işine girdiğini, bir imar değişikliği sonrası büyük paralar kazandıklarını söyledi. 'Bunlar da olsun ama sanayi önemli. İmar konusunda adalet duygusunu oluşturmalıyız. Düzeltmek için uğraşacağız' dedi.

Katar bankası gelebilir

Qatar National Bank (QNB) CFO'su Remzi Mari, Türkiye, Fas ve Sahra altı Afrika'da satın almalarla ilgilendiklerini ancak üzerinde çalıştıkları bir anlaşma olmadığını söyledi. Doha'da açıklama yapan Mari, şu anda Körfez bölgesinin en büyük bankası olduklarına dikkat çekerek 2017 itibarıyla Ortadoğu ve Afrika'daki en büyük banka olmak istediklerini söyledi.

Mari yaklaşık bir yıl önceki açıklamasında da QNB olarak Türkiye'deki bankacılık sektöründe yatırım yapmak istediklerini söylemiş ve şöyle demişti:'Türkiye'de lisans başvurusunda bulunacağımızı sanmıyorum. Türkiye'nin en büyük on bankasından birinde çoğunluk hisse almakla ilgileniyoruz.' QNB Sberbank'a satılan Denizbank'a da talip olmuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler