YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli'de son gün yoğunluk yaşandı
Bedelli askerlik uygulamasından son günde yararlanmak isteyenler, İstanbul'daki askerlik şubelerinde yoğunluk oluşturdu.
Bedelli'de son gün yoğunluk yaşandı
13 Şubat 2015 / 21:05 Güncelleme: 14 Şubat 2015 / 16:52

Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bedelli askerlik uygulamasından son günde yararlanmak isteyenler, İstanbul'daki askerlik şubelerinde yoğunluk oluşturdu. Halıcıoğlu'ndaki İstanbul Askerlik Dairesi Başkanlığı'na gelen yükümlüler, işlemlerinin ardından "bedelli muafiyeti" belgesi aldı. 

Yararlananlar mutlu

Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanan 29 yaşındaki Hayattin Kayan, askerlik hizmetini bedelli olarak yapmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, "Kuş gibi hafifledim. İçerideyken önümde 12 kişi vardı, şafak sayıyor gibi olmuştum. Sabahtan buraya gelene kadar annem on kere aradı. Ben de '12 ay yapsaydım ne olacaktı?' dedim. Para için biraz kredi aldım, annemden biraz aldım" diye konuştu.
Kayan, daha sonra ailesini arayarak, bedelli askerlikten yararlandığı haberini verdi.

Son güne bırakmanın stresini yaşadılar

Düzenlemeden yararlanan 29 yaşındaki Mehmet Telli, çok mutlu olduğunu belirterek, böyle bir hizmetin sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Telli, başvuruyu son güne bırakmanın stresini yaşadığını anlatarak, "Ama bitti çok şükür. Az bir para değildi. Bir önceki bedelli 30 bindi. Büyüklerimiz o şekilde uygun gördüler. Hiç olmayabilirdi" dedi.

Askerlik hizmetini yapmış olmanın hayata dair uzun süreli plan yapmasını sağlayacağını anlatan Telli, her an askere gitme düşüncesinden kurtulduğunu söyledi. Başvuruyu son güne bırakanlardan 36 yaşındaki Atakan Sönmez ise uygulama sayesinde önemli bir yükten kurtulduğunu ifade ederek, hizmet bedelini bir araya getirmenin zorluklarından bahsetti.

200 bini geçti

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın 17.30 itibariyle bedelli askerlik sayısı için açıkladığı 199 bin 358'e rakamı, 200 bin 338'e ulaştı. Yılmaz, "200 bin rakamını beklemiyorduk" dedi.

Yılmaz, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuruların sayısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Önceki açıkladığım rakam 17.30 itibariyleydi. 200 bin 338 rakamına ulaştı. Biz 200 bin rakamını beklemiyorduk. Bu çok iyi bir rakam" dedi.

Yılmaz, Arifan İlim ve Kültür Derneği'nde bir programa katıldı. Burada bir basın mensubunun "bedelli askerlikten yararlanmak için başvuranların sayısı en son kaça ulaştı sorusu üzerine Yılmaz,  "Önceki açıkladığım rakam 17.30 itibariyleydi. 200 bin 308 rakamına ulaştı. Biz 200 bin rakamını beklemiyorduk. Bu çok iyi bir rakam" dedi.

Destek verenlere teşekkür eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yine bir kez daha söylüyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlenmesi için emniyet, güvenlik güçlerimizin teknik imkanlarını, kabiliyetlerini artırmak için Savunma Sanayi Fonu'na gidiyor bu kaynak. Bu bir seçenekti, bu seçeneği kullanmayıp da 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bedenen katılmak istiyorum, erbaş olmak istiyorum' diyenlere de onlara da teşekkür ediyorum. Şunu herkes bilmeli ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hem bedenen askere ihtiyacı var hem de mali olarak teknik kabiliyetlerini geliştirme ihtiyacı var. Biri diğerinin alternatifi değildir. Bu iki sistemin de arada götürülmesi lazımdır. Böyle olursa Türkiye'nin yarını bugünden daha güçlü olacaktır. Emniyet güçlerimiz eksikliklerini giderecektir diyorum, tekrardan hayırlı uğurlu olsun diyorum."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler