YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bazı ürünlere KDV düzenlemesi
Bazı ürünlere KDV düzenlemesi
24 Mart 2012 10:39
Bazı ürünlerin KDV oranlarında düzenleme yapıldı...

Bakanlar Kurulu, bazı malların KDV oranlarında değişikliğe gitti. Yüzde 8'lik listede bulunan, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünlere, bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddeler de eklendi,

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. KDV oranları yüzde 8 olarak uygulanan, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine ilişkin Kararın, eki (II) sayılı listenin ''Diğer Mal ve Hizmetler'' bölümünün bazı sıralarında değişikliğe gidildi.

Buna göre, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünlere, bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddeler de eklendi.

Ayrıca, biyolojik mücadelede kullanılan parazit ve predatörler ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zirai mücadelede kullanılmak üzere ruhsatlandırılan bitki koruma ürünlerinin bulunduğu maddeye de bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddeler ilave edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan, veteriner kozmetikleri hariç veteriner ispençiyari ve tıbbi müstahzarlara da bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve bu etkin maddelerin üretiminde kullanılan hammaddeler eklendi.

Karar, yayımını izleyen gün yürürlüğe girecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler