YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayilerden tehdit: "Benzinsiz bırakırız"
Bayilerden tehdit: "Benzinsiz bırakırız"
02 Aralık 2014 07:45
EPDK'nın taban fiyat tehdidine karşı bayilerden de 'Benzinsiz bırakırız' tehdidi geldi.

PÜİS Başkanı Alkan, “EPDK 3-5 kuruş bayi kârına göz dikeceğine kaçakçılığı önlesin. Acil çözüm bulunmazsa pompa kapatırız” dedi

Ham petrol fiyatı 67 dolara kadar geriledi, EPDK akaryakıt bayilerinden indirim istedi. Bayilerin indirimini yeterli görmeyen Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun (EPDK) “İndirim yeterli değil. Fiyatı aşağı çekmezseniz yeniden taban fiyat uygularım” uyarısının ardından bayiler ayağa kalktı. Dün bir araya gelen akaryakıt bayileri ve dağıtıcıları, “Bayinin 3-5 kuruş kârına göz dikildi” açıklamasıyla eylem uyarısı yaptı.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan, ulusal bayi toplantısında, “Bu bir uyarı toplantısıdır. Sorunlarımız çözülmezse ikinci toplantının kararı istasyonları kapatma olur” dedi. Alkan, geçen yılki vergi gelirlerinin yüzde 14'ünün sektörlerinden toplandığına dikkat çekti ve “Madem ki bayi kârını bana fazla görüyorsun, o halde ÖTV'yi de bana toplatma. Ben neden ÖTV'yi peşin vereyim sonra da kuruş kuruş toplamaya çalışayım? Biz olmazsak hayat durur. Yüzbinlerce ailenin geçimine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Dağıtıcı ve bayi kârının 36 kuruşa kadar düşürüldüğünü, son fiyat sistemiyle kârlarının düşmeye devam edeceğini söyleyen Alkan, “EPDK gözünü bayinin 16-17 kuruşluk brüt karına dikmiş durumda. EPDK'nın bayi düşmanlığını anlayabilmiş değilim. Her gelen başkan maalesef bayiyi düşman, hırsız, kaçakçı gibi gördü ama gerçek hırsızı, kaçakçıyı gözünün önünde dolaşırken görmedi.

Sayın EPDK Başkanı önce yolsuzlukla, kaçakla uğraşsın. Asli görevi odur. Ondan sonra gelsin bayinin 3-5 kuruş kârıyla uğraşsın” diye konuştu. “Ucuz akaryakıt ver de nasıl verirsen ver” diye bir yaklaşımla hareket edildiğini iddia eden Alkan, “İdari para cezalarından dolayı bayiler üzerinde oluşan olumsuzların çözümü için arayışlarımız sürüyor. Kaçak akaryakıt nedeniyle satış yapamaz hale gelen bayilerimiz acil çözüm bekliyor” dedi.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'nın (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar da bir bayinin “Bugünü zarar etmeden kapattım” diyebilmesi için 14 bin litre satış yapması gerektiğini, bu rakamı birçok bayinin yakalayamadığını söyledi.

 

19:51
 // mustafa
güzel numara çekiyorlar. film gibi. gerçek olmadığını bile bile seyrediyoruz....
02 Aralık 2014 19:51
19:47
 // mustafa
ne pompa kapatması, başka ne İş yapıyor lar da kapatıp para kazanacaklar....
02 Aralık 2014 19:47
benzin
 // ali
hiç önemli değil devletin istasyonu olan tp lerden alırız bizde yakıtı. hem kaliteli hemde daha ucuz. yabancı dağıtıcılara paramızı kaptırmayalım,tp türkiye petrolleri kullanalım....
02 Aralık 2014 Salı 08:35
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler