YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BAT, Türkiye'deki pazar payını artımayı hedefliyor
BAT, Türkiye'deki pazar payını artımayı hedefliyor
BAT, Türkiye'deki pazar payını artımayı hedefliyor
28 Mart 2008 / 17:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Rekabet Kurulu, TEKEL Sigara'nın 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco'ya satışına izin verdi. Karar, Rekabet Kurumu'nun internet sayfasında yayınlandı.
Kurul'un konuya ilişkin kararı, Rekabet Kurumu'nun internet sayfasında yayınlandı.


Tekel Sigara'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile BAT Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş vermişti.


Rekabet Kurulu, Tekel Sigara İşletmesi'nin British American Tobacco (BAT) Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye satışına izin verdi.


Kurul'un konuya ilişkin kararı, Rekabet Kurumu'nun internet sayfasında yayımlandı.


Kararda, Tekel Sigara İşletmeleri'ne ait tütün mamulü üretim işi ile ilgili varlıkların, BAT Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Strand Investments S.A.R.L. teşebbüslerinden herhangi biri tarafından bir bütün halinde devralınmasının, hakim durum yaratılması veya mevcut bir hakim durumun güçlendirilmesi yoluyla ilgili pazarda rekabetin önemli ölçüde azalması sonucuna yol açmayacağına yer verildi.


Kararda, ''Bu nedenle bildirim konusu işleme izin verilmesine karar verilmiştir'' denildi.


Kurul, Tekel Sigara'nın özelleştirilme işlemine izin verilmesine ilişkin talebi dün gerçekleştirdiği toplantıda ele aldı.


Öte yandan, varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco (BAT) Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş vermişti.


Tekel ihalesinde en yüksek teklifi veren BAT, 2002 yılından beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. BAT, Türkiye'deki pazar payını, Tekel Sigara'yı alarak arttırmayı hedefliyor.


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler