YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baston için üniversite okudu
Baston için üniversite okudu
01 Haziran 2016 14:28
Ahlat'ta 30 yıldır baston ustalığı yapan Gökbulak, sanatını geliştirmek, bastona sanatsal değer katmak ve dünyaya tanıtmak için yüksekokul bitirdi.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde 30 yıldır baston ustalığı yapan 47 yaşındaki Refa Gökbulak, sanatını geliştirmek, bastona sanatsal değer katmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla okuduğu üniversiteden mezun oldu.

Ceviz ağaçlarından ham olarak üretilen bastonların her birini sanat eserine dönüştürmek için üniversite okumaya karar veren Gökbulak, ilçenin geleneksel el sanatı olan bastona sanatsal değer katmak amacıyla 2013 yılında kayıt yaptırdığı Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksekokulu (MYO) El Sanatları Bölümü'nü bitirdi.

Refa Gökbulak, yaptığı açıklamada, bastonda desen çeşitliğini artırmak, insanların farklı taleplerini karşılamak için okumaya karar verdiğini söyledi.

Baba mesleği olan bastonculuğu 30 yıldır sürdürdüğünü belirten Gökbulak, şöyle konuştu:

"Bastonlarımıza katkı sunmak için Bitlis Eren Üniversitesine bağlı Ahlat Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü'nü okumaya başladım, bugün de nihayet okulumuz bitti ve mezun oldum. Öncelikle bu yüksekokulu Ahlat'ta kazandıran devlet adamlarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

Eğitimim boyunca hocalarımdan büyük destek gördüm. Mezun olduğum bölüm hocaları, sahada benim gibi üretim yapan sanat erbablarıyla ortak hareket ediyorlar. Bu bilgi ve tekniği uygulamayla birleştiriyorlar. Biz de üniversiteden bunu bekliyoruz."

Üniversitedeki bilgilerin toplumda karşılığını bulması ve uygulanabilir alanlarının olması gerektiğini anlatan Refa Gökbulak, okuduğu bölümün Ahlat'ta bunu başardığını kaydetti.

Bölüme gerekli desteğin sunulması halinde ahşap, tezhip ve çini sanatlarının da gelişeceğini anlatan Gökbulak, bunun ilçe turizmine büyük katkı sunacağını ve önemli bir gelir kaynağı olacağını dile getirdi.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler