YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan açıkladı: Arsa bedava
Yerli otomobil üretecek firmaya Serbest Bölge'de arsa bedava...
Başkan açıkladı: Arsa bedava
17 Ekim 2011 / 18:23 Güncelleme: 17 Ekim 2011 / 18:27

Melikgazi Belediye Başkanı ve Kayseri Serbest Bölge Başkanı Memduh Büyükkılıç, ''Kayseri Serbest Bölgesi olarak yerli otomobil üretiminde bulunacak her yatırımcıya istediği kadar arsayı tahsis edeceğiz. Yerli otomobil yatırımcılarına ücretsiz arsa tahsis ederek, otomobil fiyatlarının daha düşük olmasına katkı sağlayacağız'' dedi.

Büyükkılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayseri Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu olarak toplantı yaptıklarını ve Kayseri'nin ekonomisi, istihdamı ve bölgesel gelişimi için bir dizi karar aldıklarını söyledi.

Kayseri Serbest Bölgesinin, 300 kilometre mesafedeki Mersin Limanı'na otoban yolla bağlandığını, lojistik demiryoluna komşu olduğunu ve Kayseri'ye her gün düzenli olarak uçak seferlerinin bulunduğunu belirten Memduh Büyükkılıç, şöyle devam etti:

''İlk uçak fabrikamızın merkezi Kayseri'dir. Milli bir yatırımın Kayseri'ye yapılması rastlantı değildir. Üstelik 1927 yılında bu seçim yapılmıştır. 2011 yılındayız ve Kayserimiz, birçok sanayi merkezi, kalifiye elemanı, makine alt yapısı, oto yan sanayi tecrübesi ve kuruluşları ile yerli otomobil için her türlü artıları olan bir ildir. Kayseri Serbest Bölgesi olarak, yerli otomobil üretiminde bulunacak her yatırımcıya istediği kadar arsayı tahsis edeceğiz. Yerli otomobil yatırımcılarına ücretsiz arsa tahsis ederek otomobil fiyatlarının daha düşük olmasına katkı sağlayacağız.''

2011 yılında Kayseri Serbest Bölge'de, 7 yerli ve yabancı firmanın başvuruda bulunduğunu ve ruhsat aldıklarını ifade eden Büyükkılıç, oto sanayi fabrikalarının, ekonomiye katkı payının fazla olduğunu ve ekonomide lokomotif görevini üstlendiğini kaydetti.

Memduh Büyükkılıç, Kayseri Serbest Bölgesinin Kayseri hatta İç Anadolu Bölgesi için büyük bir kazanç ve fırsat olduğunu, istihdam kapasitesiyle de cazibesini koruduğunu bildirdi. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler