YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başesgioğlu: Yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz
Başesgioğlu: Yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz
Başesgioğlu: Yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz
15 Ağustos 2008 / 19:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin ilk turu sona erdi.
Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez binada gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.


Toplantının ardından Bakan Başesgioğlu'nun, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen yöneticileriyle ortak açıklama yaptı. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, “Memur sendikaları ile hükümet arasında başlayan ve 15 gün sürecek toplu görüşmelerde çalışanlarla aramızdaki sosyal diyalogu geliştirmek istiyoruz” dedi. Görüşmelerden çekilen ve KESK’e de zeytin dalı uzatan Bakan, “Sendika temsilcilerinin koltuğu boş ve gelmelerini bekliyoruz” diye konuştu. Belirlenen gündem maddelerinin kurulacak komisyonlarda değerlendirileceğini söyleyen Başesgioğlu, şöyle konuştu: “Hükümetimiz eşit işe eşit ücret konusunda çok önemli bir çalışma başlattı. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili kararname açıklanacak.


Memur, 2008 Temmuz ayında aldığı iyileştirme ücretine ek olarak 15 Ağustos’tan itibaren yeni iyileştirme alacak. Kurumlar arasındaki ücret adaletsizliği giderilmesi konusunda sayın Başbakanımızın bir hassasiyeti var. Bu iyileştirme yeni bir imkan, yeni bir düzenleme. Tabii bunları yaparken makro ekonomik hedefler ve bütçe imkanlar önemli.


Yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bu süreci iyi değerlendirmek istiyoruz. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise “Gündem oluşturuldu, ancak masaya gereken ciddiyeti vermezsek sonuç alamayız. Bu masada kamu çalışanın konuşuyoruz, kamu çalışanlarının mali haklarını sosyal haklarını konuşuyoruz” dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler