YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barış ve Ticaret Hilalinde dev işbirliği
2015 yılında yapılan iki seçime rağmen doğrudan yabancı yatırımlarda 16.5 milyar dolara ulaşan Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere devletin zirvesinin de katkılarıyla yabancı yatırım konusunda adeta seferberlik başlattı.
Barış ve Ticaret Hilalinde dev işbirliği
08 Nisan 2016 / 07:19 Güncelleme: 08 Nisan 2016 / 09:29

1 Kasım seçimleri sonrası siyasi ve ekonomik istikrar rüzgarını arkasına alan Türkiye, reform paketleri ile desteklediği yabancı yatırım için adeta seferberlik başlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletin zirvesinden ekonomi yönetimi ve ilgili kurumlar yabancı yatırımları artırmak için çalışmalara hız verirken, özel sektör de her gün yeni bir işbirliğine imza atıyor.

2015 yılında iki seçim ve jeopolitik risklere rağmen yüzde 4 ile G20 ülkeleri içerisinde en fazla büyüyen dördüncü ülke olan Türkiye’de yabancı yatırımlarda da yüzde 32 artış ile 16.5 milyar dolara ulaştı.

Uluslararası doğrudan yabancı yatırım girişinde ilk etapta 2007’deki 22 milyar doların aşılması planlanırken, ekonomi yönetimi de yılda 50 milyar dolarlık yabancı yatırım çekmeyi amaçlayan çalışma içerisinde. Ekonomistler de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devletin zirvesinin yurt dışı seyahatlerde yaptığı davetlerin yabancı yatırımlarda ciddi artışa katkı sağlayacağını belirtiyor.

ERDOĞAN ÜÇ KITADA YATIRIM DAVETİ YAPTI

Yeni yılda yatırım ve ticaretin artırılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı Afrika ülkelerine ve Latin Amerika’ya seyahat düzenlerken, mart ayının sonunda gittiği ABD’de ciroları 2 trilyon dolarları aşan dev şirketlerin yöneticileriyle bir araya gelerek Türkiye’ye yatırıma davet etti.

Aynı dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da Çin’de nükleer başta olmak üzere kömür, güneş ve rüzgar enerjisi konusunda görüşmelerde bulunarak, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı. Başbakan Davutoğlu da önceki gün gittiği Finlandiya başta olmak üzere gerek yurtdışı ziyaretlerinde gerekse Türkiye’ye gelen yabancı ülke temsilcileriyle birlikte katıldığı iş konseyi toplantılarında yatırımcıları davet ederken, bu yıl hayata geçecek reformlarla yatırım ortamının iyileşmesine yönelik çalışmaları detaylı bir şekilde anlatıyor.

Aynı şekilde ekonomi bakanları da yurt dışı seyahatlerinde yabancı işadamlarıyla bir araya gelerek Türkiye’deki yatırım fırsatlarını gözler önüne seriyor. Analistler de devletin zirvesinin verdiği destek ve çalışmalarla Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yabancı yatırımlarda yıllık 20 milyar dolar seviyesini rahatlıkla aşacağına dikkat çekiyor.

BARIŞ VE TİCARET HİLALİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlerden sonraki dış gezileriyle ortası Türkiye’den geçen bir hilal çizdi. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu dış siyaset gündeminde dış gezi rotasıyla dünyaya önemli bir mesaj verdi. Türk bayrağının simgesi hilali oluşturan Davutoğlu, ilk ziyaretini hükümeti kurduktan sonra KKTC’ye yaptı. Ardından kardeş ülke Azerbaycan’a 3 Aralık 2015’te giden Başbakan, hilali tamamlayan gezilerini şöyle gerçekleştirdi: 15 Aralık 2015’te Bulgaristan, 28 Aralık 2015’te Sırbistan, 6 Şubat 2016’da Kazakistan, 15 Şubat 2016’da Ukrayna, 5-6 Nisan’da ise Finlandiya. Başbakanlık kaynakları bu rota için ‘Türkiye de bir parçası olduğu barışçıl bir hilal’ değerlendirmesinde bulundu.

DAVUTOĞLU'NDAN FİNLİ İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Finlandiya Başbakanı Juha Sipila’nın katılımıyla düzenlenen Finlandiya-Türkiye CEO Forumu Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirildi. Başbakanı Ahmet Davutoglu, Türkiye ile Finlandiya arasındaki ticaret hacminde, 2018 yılı hedefini 2 milyar Euro, 2020 yılı hedefini ise 5 milyar Euro olarak belirledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde ilk defa 2015 yılında yüzde 13’lük düşüş olduğunu belirten Davutoğlu “İki ülke arasındaki ticaret hacminde bu yıl pozitif değişiklik olmasını ve ticaret ve yatırımlarda fark yaratmayı umuyoruz” dedi. Davutoğlu Finli işadamlarına seslenerek “Yatırımların artmasını bekliyoruz. Neden buna ihtiyacımız var? Çünkü Türkiye ile Finlandiya ekonomisinin entegre olması gerek. Türkiye’de nitelikli iş gücü var, KOBİ’ler çok güçlü ve ayrıca ulaşım açısından önemli bir merkez. Türk ve Finli şirketler Afrika gibi ülkelerde ortak yatırımlar gerçekleştirebilir. Türkiye’de daha fazla Finli şirket görmek istiyoruz. AB ile vize serbestisi vesilesiyle iki ülke iş dünyaları arasındaki ilişkiler gelişecek” dedi.

FİKRİ IŞIK: GELİN ORTAK PROJE YAPALIM

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ABD ziyareti sırasında hem oradaki yerleşik Türk işadamları hem de ABD’li yatırımcılarla buluştu. Türkiye’ye yatırım çağrısında bulunan Işık “Arzumuz şu, özellikle ABD ağı olan firmaların Türkiye’de daha fazla yatırım yapması.. Eğer biz Türkiye’ye takım oyunu oynama yeteneğini kazandırabilirsek, o zaman hiçbir şeyden korkmamıza gerek yok” dedi. Türkiye’nin bilim ve teknoloji yatırımı konusunda ciddi teşvikleri olduğunu da söyleyen Işık, Türk ve ABD’li yatırımcılara seslenerek “Gelin Türkiye ile ortak proje yapalım. Proje konusunda çok, çok iyi olan bir ekosistemin içinde olan sizler, eğer Türkiye ile ortak proje yaparsanız, hem siz hem Türkiye’deki akademisyenler ve endüstri hem de toplamda Türkiye kazanacak” diye konuştu.  

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler