YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankayı böyle dize getirdi
Bankayı böyle dize getirdi
16 Nisan 2014 20:00
Bankaların aldığı dosya masrafı yasal değil! Ama hiçbiri bunu umursamıyor. Korkmayın, hakem heyetine gidin, ödediğiniz tüm parayı geri alın. İşte size müthiş bir örnek...

 

Devir tersine döndü. Bu kez tüketici, alacağı için bankaya haciz gönderdi. Çektiği krediden kesilen dosya masrafını geri almak için mücadele başlatan tüketici Şükran Kıran, muradına erdi. Bankanın çıkardığı zorluklara karşın parasını haciz yoluyla aldı.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, emsal kararıyla, bankaların kredi kullandırırken dosya masrafı adı altında yaptığı kesintinin haksız olduğunahükmetmiş ve mağdurların tüketici mahkemesine başvurması halinde bu haksız kesintiyi geri alabilmesinin yolunu açmıştı.

Bunun ardından İstanbul Bakırköy Tüketici Mahkemesi, bankaların kredi kullandırırken 'kredi kullandırma, dosya masrafı, hizmet bedeli ve ekspertiz ücreti' adı altında aldığı ücretlerin haksız olduğuna karar verdi. Şükran Kıran da, kendisinden dosya masrafı altında alınan kesintiyi haciz yoluyla geri aldı. 

Kararlar harekete geçirdi

Kıran, 2009'da özel bir bankadan bireysel olarak 30 bin lira ihtiyaç kredisi çekti. Banka, Kıran'a verdiği krediden 'kredi kullandırma, dosya masrafı, hizmet bedeli ve ekspertiz ücreti' adı altında bin 100 lira kesti.

Kıran, emsal kararlar üzerine, paranın iadesi için 2013'te Bahçelievler Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyet, Kıran'ı haklı buldu.

Bankanın ödemeye yanaşmaması üzerine Kıran'ın avukatı, hakem heyetinin kararını icra takibine koydu.Avukat, bankaya borcu ödemesi yönünde 3 Mart'ta ödeme emri gönderdi. Ancak banka, parayı icra dosyası yerine tüketicinin hesabına yatırarak, yatırmış olduğu bu miktardan "Sigorta yaptık" diyerek kesinti uyguladı.

Tüketicinin hesabına yapılan eksik ödemeyi kabul etmeyen avukat, bu kez Bakırköy 11. İcra Dairesi'nden haciz işlemlerinin yapılması için talepte bulundu. Şikayet edilen banka şubesine hacze gidilerek cebri icra yolu ile tüketicinin alacağı tahsil edildi. 

Mücadeleyi kazandı herkese örnek oldu

Dosya masrafını geri almak için hukuk mücadelesi başlatan Şükran Kıran, haciz memurlarıyla bankaya gitti ve parasını aldı. Yüzbinlerce vatandaşa bu yolu açtı. 

Vatandaşa engel çıkartılıyor

Tüketiciler dikkat! Yeni Tüketici Yasası, 28 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren bankaların tahsil ettiğipek çok ücret yasal hale gelecek. Bu nedenle tüketicilerin paralarını geri alması için acele etmesi gerekiyor. bir an önce dosya masrafı kart aidatı gibi hukusuz ücretler için hakem heyetlerine gidin. Bankalarda son günlerde artan taleplere karşı direnç başladı. Vatandaşa türlü engeller çıkartılıp belge verilmiyor. Vatandaş ise bu konuda BDDK'nın bir an önce harekete geçerek zorbalıga dur demesini bekliyor. 

Hesabınızı telefonla kapattırmayın 

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bankaların müşteri hizmetlerini arayıp, hareketsiz hesaplarına yönelik telefonla kapatma talebinde bulunanların yıllar sonra karşısına hesap işletim ücretinden birikmiş borç, icra ya da kara liste çıkabilir" dedi.

2012'de yapılan düzenlemeye göre, 180 gün hareket görmeyen hesapların sahiplerine bildirim yapıldıktan sonra, 30 gün içinde tüketicinin bankaya başvurup hesabını kapatmadığı sürece hesap işletim ücreti yansıtılabileceğini dile getiren Ağaoğlu, hesabın kapatıldığını yazılı olarak alınmasını istedi. 

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler