YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankanın bu yaptığına inanamayacaksınız!
Bankanın bu yaptığına inanamayacaksınız!
14 Mart 2013 10:53
Tüketici derneklerinin tüm çabasına, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun uyarılarına rağmen bankalar, "masraf ve komisyon" adı altındaki uygulamalarını sürdürüyor. Adana'da yaşanan bir olay ise 'bu kadarına da pes' dedirtti

 

Adana'da bir banka şubesi, senet ödemesi yapan esnaftan, bozuk paralarını sayma bedeli olarak 10 lira aldı. Şaşkına dönen 20 yıllık esnaf 43 yaşındaki Fuat Turgut, "İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum.
 
Olayı anlattığım arkadaşlarım kahkayı basıyor. İnanılmaz bir durum" dedi. Tüketiciler Birliği, müşterinin dekontla birlikte hakem heyetine başvurmasını istedi. Banka, 250 adetten fazla bozuk para için "para bozma ve tümleme bedeli" olarak komisyon aldıklarını bildirdi. 
 
Esnafı şaşkınlığa uğratan olay bir banka şubesinde gerçekleşti. Zeytin ticareti ile uğraşan Fuat Turgut, 5 bin lira tutarındaki senedi ödemek için bankaya gitti. Üzerinde 4 bin 700 lira banknot, 300 lira da bozuk para olan Turgut, 45 dakikalık beklemenin ardından banka görevlisine paraları verdi. Görevli, banknotları para sayma makinesinde, bozuk paraları ise eliyle saydı. Ardından ise Turgut'a "Para bozma ve tümleme" bedeli adı altında 10 lira 55 kuruş değerinde dekont uzattı. Fuat Turgut, olayı şöyle anlattı: "Ödemeyi 4 bin 700 lira kağıt, 300 lira demir para (1 liralık ve 50 kuruşluk) olarak yaptım. 300 liralık demir parayı saymak için benden 10 lira ücret aldılar. Sebebini sorduğumda 'Bu parayı saymak için mesai harcıyoruz. Bu yüzden bunun parasını sizden alıyoruz' dediler. Ben de '45 dakikadır senedi ödemek için bekliyorum benim de mesaim gidiyor' dedim. 'Olsun siz işlem yaptırmaya gelmişsiniz bu yüzden biz sizden bu parayı alıyoruz.' dediler. 'Peki dedim koskoca bankanın bozuk para sayma makinası yok mu? Yokmuş. Bu şekilde benden 10 lira komisyon aldılar. Ben de bir araştırma yaptım. Bankaların komisyon ücretlerinde serbest olduklarını, her hangi bir kısıntının olmadığını öğrendim."
 
Banka yetkilileri, bozuk parayı bozma ve tümleme bedeli alınmasının bir yıldır uygulandığını söyledi. Bankanın 250 adedin altındaki bozuk paralar için ücret talep etmediğini ifade eden yetkililer, bu miktarın üzerinde ise 10 lira alındığını doğruladı.
 
 
CİHAN
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler