YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankaların kredi oyununa gelmeyin!
Bankaların kredi oyununa gelmeyin!
29 Eylül 2014 11:00
Uzmanlar, bankaların kredi reklamlarıyla vatandaşı özendirdiğini ancak kredi verilirken bir çok hileye başvurulduğuna dikkat çekti.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bankaların özendirici reklamları dikkate alınmadan, krediye gerçekten ihtiyaç olup olmadığının doğru belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 
Küçük, AA muhabirine, bayram öncesinde tüketicilerin cep telefonuna ya da mail adreslerine bankalardan çeşitli kampanya mesajları geldiğini anlattı.
 
Reklamlarla özendiriyorlar

 
Tüketicilerin, bir mal ya da hizmeti almadan önce ihtiyaçlarını belirlediklerini aktaran Küçük, "Bu belirleme banka kredileri için de yapılmalıdır. Bankaların özendirici reklamları dikkate alınmadan, öncelikle banka kredisine gerçekten ihtiyacımız var mı, yok mu, bunu doğru belirlemeliyiz" şeklinde konuştu.
 
Kredi özelliklerini analiz edin
 
İhtiyaç duyulduğu takdirde kredi özelliklerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini aktaran Küçük, "Kredi tutarını, ödeme başlangıç tarihini ve süresini iyi belirlemeliyiz. Aylık gelirimizle kredi geri ödeme tutarını ve harcamalarımızı mukayese ederek, ödeyebileceğimiz maksimum kredi turarını belirlemeli, taksitlerini buna göre seçmeliyiz" diye konuştu.
 
Bankaların kredi kullanımını artırmak amacıyla faiz oranlarını farklılaştırabildiklerini hatırlatan Küçük, şunları söyledi:
 
Masraflar gizlenip düşüjk faiz gösteriliyor
 
"Bankalar, faiz dışında aldıkları zorunlu masraf ve sigorta bedellerini farklı uygulayabilmekteler. Kredi kullanmadan önce mutlaka farklı bankalardan doğru ve eksiksiz bilgi alınmalı, faiz dışında diğer zorunlu kesintiler olup olmadığı sorulmalı, bankalar arasında mukayese yapıldıktan sonra, durumumuza en uygun kredi kullanılmalıdır. Masrafların gizlenip, faiz oranlarının düşük gösterildiği krediler, çok iyi analiz edilmelidir."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler