YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalarda 4.5G alarmı! SMS'ler bloke edildi
Bankalarda 4.5G alarmı! SMS'ler bloke edildi
27 Mart 2016 07:36
Dünyanın en hızlı mobil internet teknolojisi 4.5G için geri sayım başladı. İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş için kullanılan tek kullanım şifrenin tek bir SIM kartla eşleştirilmesi bankaları zor soktu.

Güvenlik için alınan bu önlemde, banka müşterilerine hesap numarası ve şifrelerini girdikten sonra tek şifrelik gönderiliyor. Bu şifre de SIM kartla eşleştiriliyor. Ancak SIM kartı değişikliklerinde tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesi ise gönderilmiyor.

Bu soru için ise bankalar alarma geçti. Birçok banka internet sitelerinin ana sayfalarından bilgilendirmeler paylaşarak müşterilerine konu hakkında bilgi verdi. 

Verilen bilgilerde 4.5G için SIM kartını değiştiren abonelerin, internet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size gelmemesi durumunda, müşterisi oldukları bankanın telefon bankacılığını araması, ATM’lerde şifre işlemleri menüsünde yer alan ‘SIM Kart bloke kaldırma’ adımını kullanması veya doğrudan şubeden destek alması gerektiği beliritildi.

Türkiye 1 Nisan'da 4,5G'ye geçiş yapıyor. Konuyla ilgili bankalardan gelen bu mesaja dikkat etmeniz gerekiyor.

BANKALARIN MESAJI ŞU ŞEKİLDE;

GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır.

SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren müşterilerimizin internet ve mobil bankacılık kanallarına girişi aşamasında, SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olabilecektir.

İnternet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size iletilememesi durumunda; SMS ile tek kullanımlık şifrenin tarafınıza iletilmesi için onay verebilirsiniz.

Belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmemenizi siz değerli müşterilerimize önemle hatırlatırız.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler