YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalara kötü haber
Bankalardan yıllık harç alınması durumu ile ilgili Ali Babacan kesin kararlarını verdiklerini söyledi... Yasal düzenlemeye çok kısa bir süre içinde geçeceklerini de belirtti. Asıl merak edilen ise bu harçlarn tüketiciye yansıyıp yansımayacağı...
Bankalara kötü haber
16 Ocak 2010 / 15:48 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 15:47

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, banka şubelerinden yılda bir kez alınacak ücretin bir harç uygulaması olduğunu belirterek, ''Bankacılık sistemi üzerindeki yükü çok ince ince hesap edilmiş bir uygulamadır. Bununla ilgili kararlarımızı vermiş durumdayız. Yasal düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde TBMM'de tamamladıktan sonra bu konudaki uygulama başlayacak'' dedi.

Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı'nın da katılımıyla Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile yemekte bir araya geldikten sonra, basına kapalı olarak olarak gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Babacan, 2009 yılının dünya ekonomisinde kendine has özellikleriyle anılacak zor bir yıl olduğunu, geçen yılı Türkiye olarak en az hasarla ve en az maliyetle atlatmak için yoğun çaba gösterdiklerini vurguladı.

Kriz döneminde Türk finans ve bankacılık sektörünün çok büyük, çok başarılı bir sınav verdiğinin altını çizen Babacan, bugünkü toplantıda Türkiye'nin izleyeceği ekonomi politikaları, finans sektörünün içinde bulunduğu pozisyon, ileriye dönük büyüme potansiyeli, çevre ve bölge ülkeleriyle neler yapılabileceği konularının ele alınacağını söyledi.

2010 ile beraber ekonomide artık toparlanmanın daha kalıcı olduğuna dair sinyallerin alınmaya başlandığına işaret eden Babacan, son açıklanan verilerin toparlanma sürecine ilişkin işaretleri verdiğini ifade etti.

Ali Babacan, bu yıl Türkiye'nin kaydedeceği gelişme ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını dile getirerek, bunun, birçok uluslararası kuruluşun da ortak kanaati olduğunu vurguladı.


-''SEKTÖRÜN SAĞLAMLIĞI EN ÖNEMLİ DAYANAK NOKTALARINDAN''-


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, finans sektörünün son derece sağlam bir bünyeye sahip olması, en zor testlerden ve sınavlardan başarıyla geçmesinin Türkiye'nin  büyüme döneminde de en önemli dayanak noktalarından biri olacağına dikkat çekerek, ''Reel sektörün içeride ve dışarıda iş imkanlarının artmasıyla beraber, reel sektörümüzün yapacağı yatırımları ve günlük işlemleriyle alakalı finansman ihtiyacını rahat rahat karşılayabilecek, fazlasıyla karşılayabilecek bir mali bünye son derece önemlidir. Türkiye'de bu da vardır. Bugünkü toplantıda bütün bunları değerlendiriyoruz'' şeklinde konuştu.

Soruları da yanıtlayan Babacan, banka şubelerinden yılda bir kez alınacak harçlara ilişkin soru üzerine şöyle konuştu:

''Biliyorsunuz finans sektörümüz ve reel sektörümüzün işlerini en sıhhatli zeminde yapabilmeleri ve gerçek anlamda hem verimliliklerini hem de başarılarını koruyabilmeleri, Türkiye'nin genel makro ekonomik istikrarıyla bire bir alakalıdır. Bizim makro ekonomik istikrarımızın temel dayanaklarından bir tanesi de mali disiplindir. Maliye politikaları, bütçe dengesi bizim için son derece önemlidir. Eğer o noktada gevşemeler başlarsa o noktada sadece finans sektörümüz değil, reel sektör de Türkiye'de bulunan bütün kurumlar da zarar görecektir. Dolayısıyla atılan adımlar genel istikrar adına atılan adımlarsa, mali disiplin adına atılan adımlarsa, bütçe dengelerini korumak adına atılan adımlarsa bu adımlardan Türkiye'deki her kurum istifade eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes istifade eder. Dolayısıyla dönem dönem kuşkusuz vergi uygulamalarıyla ilgili değişiklikler olabilir. Oranlarda inişler, çıkışlar olabilir. Bu uygulama bir harç uygulamasıdır. Ve bankacılık sistemi üzerindeki yükü çok ince ince hesap edilmiş bir uygulamadır. Bununla ilgili kararlarımızı vermiş durumdayız. Yasal düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde TBMM'de tamamladıktan sonra bu konudaki uygulama başlayacak.''

Ali Babacan,  İstanbul'un finans merkezi olmasına yönelik çalışmalara ilişkin bir soru üzerine de konunun toplantıda gündeme geleceğini belirterek, Türkiye'nin son krizde verdiği ''başarılı sınav''ın tüm dünyada takdir edildiğini, Türkiye'nin kriz döneminde kredi notunun artırılmasının ve faizlerdeki düşüşün kimsenin gözünden kaçmadığını vurguladı.

Bakan Babacan, maliye politikaları açısından tüm önemli adımlarını atan ve finans sisteminde sağlam bir yapıya kavuşan Türkiye'nin krizden çıkışta kendini çok farklılaştıracağını, bunda çevre ülkeleriyle olan ilişkilerinin önemli etkisi olacağını ifade etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler