YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar Van'da sınıfta kaldı!
Bankalar 7.2'lik Van depreminin ardından bölge halkının kredi borçlarını 3 ay erteledi.
Bankalar Van'da sınıfta kaldı!
06 Kasım 2011 / 07:18 Güncelleme: 06 Kasım 2011 / 07:19

Bazı bankalar ertelenen borçların 3 ayın sonunda toplu halde ödenmesini isterken, bazıları da 3 aylık faiz bedelini de borca ekledi.

Van'da 23 Ekim'de yaşanan 7.2'lik deprem sonrası bankalar da bölge halkına destek olmak için kolları sıvadı. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar depremin ikinci günü Van'ın toplamda 1.5 milyar lira tutarında olan kredi kartı ve kredi ödemelerini 3 ay ertelediğini duyurmuştu. Ancak kredi borcunu ertelemek için bankalara başvuran Vanlılar şok yaşadı. Bazı özel bankalar vatandaşlara 3 ay sonra borcun tamamını toplu halde ödeyeceklerini, bazıları ise 3 aylık faiz uygulaması yapılacağını söyledi. Öte yandan EFT ücreti almayacağını duyuran bankalardan bazılarının da müşterilerine "EFT ücretini şimdi alıyoruz daha sonra iade edeceğiz" dediği öğrenildi.

3 aylık toplu ödeme

Türkiye'nin en büyük bankaları arasındaki bir banka, ertelediği borcu 3 ayın sonunda taksitler halinde alıyor ancak 3 aylık faiz uygulaması yapıyor. Bir diğer banka ise bireysel müşterilerinden borçlarını 3 ayın sonunda toplu halde ödemesini istiyor ancak faiz uygulamıyor. KOBİ'lere yönelik de erteleme desteği verdiğini duyuran banka, bu alandaki müşterilerinden de toplu ödeme talep ediyor ayrıca bir de 3 aylık faiz tutarını da borca ekliyor. Bazı bankalar da 3 aylık ertelemenin ardından yeni bir faiz oranı belirleyip bu oran tutarında miktarı borca ekliyor.

Özel bankalar yetersiz kaldı

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, yaşadıkları felaket sonrasında özel bankaların Vanlı işadamlarına destek olmadığını söyledi. Özel bankaların sadece bireysel müşterilere yönelik erteleme desteği verdiğini belirten Nadiroğlu, "Bu destek yetersiz. Kamu bankaları ticari müşterilerinin de borcunu erteledi. Özel bankalar da bunu yapmalıydı" dedi.

Van'da çark durdu

Mirza Nadiroğlu, Van esnafının çok zor günler geçirdiğini ifade etti. Şehirde ekonomik çarkın durduğunu kaydeden Nadiroğlu, "Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü okulları şubat ayına kadar tatil ettiğini açıkladı. 30 bin öğrenci ekonomiye katkı veriyordu. Ancak onların da yurtları zarar gördü. Bu nedenle zor durumdayız. Özel bankalar bu süreçte bizlere hiç destek olmadı" diye konuştu. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler