20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,295
 • BIST95.147
 • Dolar4,7426
 • Euro5,4936
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2507
 • İstanbul29 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya22 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar taksit yasağını böyle deliyor!
Bankalar taksit yasağını böyle deliyor!
03 Nisan 2014 19:00
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı ile taksitli satışlara sınırlama getirmesinin ardından bankalar, teknoloji marketleri, beyaz eşya ve mobilya firmalarıyla yeni yöntemler geliştirerek uzun vadeli satışlarını devam ettiriyor.

Düzenleme ile altın, cep telefonu, gıda, akaryakıt gibi ürünlerde taksit tamamen yasaklanırken, beyaz eşya ve mobilyada ise kredi kartına taksite 9 ay sınırlama getirildi.

Zincir mağazalardan, küçük esnafa kadar bir çok firma getirilen tüm sınırlamalara rağmen geliştirdikleri yöntemlerle, kredi kartı olmadan 36 aya varan taksitlerle satışlarına devam ediyor. Ancak, düzenlemeden önce senetle satış yapan firmalar ise yeni dönemde tüketicilerden yoğun ilgi görmeye başladı.

Şubat ayından itibaren geçerli olan taksit düzenlemesinin ardından ilk olarak bir çok firma senet ile satışlara yöneldi. Senet dışında da taksit yapan mağazalar ise hediye kartları geliştirerek müşterilere ilk olarak bu ürünlerin satışını gerçekleştirdi.

Hediye kartlar ile de müşteriler mağazalardan istedikleri ürünü alma şansına sahip oldu. Bazı teknoloji mağazalarının ise aksesuar sınırlama olmadığı için, aksesuarları cep telefonu fiyatına satarak, taksit sınırlamasını aşıyor.

Diğer taraftan, GSM operatörlerinin uzun zamandır kullandığı, 12-24 ay taahhütlü olan ve cep telefonu faturasına yansıtılan cep telefonu satışları da tüketicilerden yoğun ilgi görüyor.

Vade farkı

Mobilya ve beyaz eşya satışı yapan zincir mağazaların ise taksit sınırlamasına bankalarla çeşitli anlaşmalar yaparak çare bulduğu görülüyor. Ancak bu yöntemlerin bazılarında müşterilerin karşısına vade farkı gibi bir sorun çıkıyor.

Bankalarla anlaşarak vadeler uzatılıyor

Taksit sınırlamasının ardından birçok mağaza ve zincirin yetkilisi, Şubat ayı itibariyle de alternatif uygulama hayata geçirilerek bu süreci olumlu yürüttüklerini vurguluyor. DHA'nın sorularını yanıtlayan zincir mağazaların yetkilileri, taksit düzenlemesinin ardından tüketicilere sundukları çözümü ise şöyle aktardılar: 

"Şubat ayı itibariyle bankalar ile ortak bir anlaşma yapıp, 9 taksit uygulamasına ilave 18 ay vade uygulaması müşterilere sunulmuştur. Vade dememizin sebebi 18 ay vadeden faydalanmak isteyen kişiler ürünleri vade farklı almaktadır. Müşterilerimizin uygulamadan faydalanabilmesi için ilgili bayinin banka sisteminin bilgisayarında kurulu olması gerekmektedir. Müşteri ise aylık ödemelerini PTT'ye ödeme yapıyorlar."

"12'den 24 ay taksite kadar uygulanabilecek bir sistem"

Yetkililer, 18 ay vade uygulamasının müşterilerine ödeme konusunda destek olduğuna dikkat çekerek, firma olarak bankalar ile ortak bir çalışma hazırlayıp 12'den 24 ay taksite kadar uygulanabilecek sistemler geliştirdiklerine dikkat çekiyor. Bankalar ile geliştirdikleri uygulamaların yalnızca kendi firmalarına uygun olarak düzenlendiğinin altını çizen yetkililer, yeni kendilerinin geliştirdikleri uygulamaların 18 ay vade imkânından da daha avantajlı olduğunu vurguluyorlar.

Bu tür uygulama geliştirdiklerini söyleyen bir firmanin yetkilisi, "Firma olarak alternatif çözümler sunduğumuz için olumsuz bir durumla karşılaşmadık" dedi.

"Yüzde 30 daralma"

BDDK düzenlemesinin ardından bankalar da müşterileri için çeşitli ürünler geliştirme yoluna gitti. Bankalar tarafından ilk olarak 2-5 bin lira arasında, 36 ay vadeye kadar ihtiyaç kredileri geliştirildi. Bankadan alınan bu kredi bir banka kartına yüklenerek alışverişlerde kullanılmaya başlandı.

Konuyla ilgili olarak, Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, BDDK'nın taksit düzenlemesi sonrasında kredi kartları ile yapılan toplam harcamaların önceki dönemlere göre yüzde 30 dolayında daraldığına dikkat çekti. Düzenlemnin her sektörü aynı düzeyde etkilemediğine de vurgu yapan Ülgen, mobilya ve beyaz eşya sektörünün taksit sınırlandırılmasından biraz daha fazla, giyim sektörünün ise diğerlerine oranla daha az etkilendiğini gözlemlediklerini söyledi.

Uygulamayı tek başına değerlendirmek yerine, 8 Ekim 2013'te kredi kartı limitlerine getirilen sınırlamayla birlikte ele almanın doğru olacağının altını çizen Ülgen, "Düzenlemeler kapsamında kart limitinin gelirin dört katı ile sınırlandırılmasının da hacmi etkileyen sınırlayıcı bir etken olabildiğini söyleyebiliriz. Ancak tüm bu düzenlemelerin ülke refahına katkı sağlamak için gerçekleştirildiğini de unutmamak gerekiyor" dedi.

Bankalardan çözüm

Taksite getirilen yasal düzenlemeyle beraber, müşterilerinin alışverişlerini kolaylaştırmak adına ilk planda Alışveriş Kredisi ürününü geliştirdiklerini belirten Ülgen şöyle konuştu:

"Müşterilerimiz Yapı Kredi şubelerine gelip, 24 ay vade ve 5.000 TL'ye kadar Alışveriş Kredisi'ne başvuruda bulunabiliyor. Bu başvurunun onaylanması durumunda, kredileri ön ödemeli bir kart olan Alışveriş Kartı'na yükleniyor ve diledikleri Yapı Kredi üye işyerinde harcama yapabiliyorlar.

Düşük faiz oranları ve herhangi bir masraf ödemeden kullandıkları Alışveriş Kredisi'nin, piyasadaki müşteri ihtiyaçlarını karşılayan en iyi ürünlerden birisi olduğu görüşündeyiz. Alışveriş Kredisi'nin kredi kartı kadar hızlı bir ürün olmaması ve arka planda bir kullandırım süreci olması nedeniyle kredi kartının yerini tutmasını beklemiyoruz. Ancak ürünün acil ihtiyaçları çözüme kavuşturacak pratik bir alternatif olduğunu düşünüyoruz. Kısa sürede birçok kişiye ulaşmayı başardığımız bu yeni ürünümüzü geliştirerek önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin alışveriş hayatını kolaylaştırmayı planlıyoruz."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler