YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar, isteği "yanlış" anlamış
Bankalar, isteği "yanlış" anlamış
Bankalar, isteği "yanlış" anlamış
03 Kasım 2007 / 13:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yayımladığı bir tebliğle vergi borçlusu 130 bin esnafın banka hesaplarına blokaj koyduran Maliye, finansal işleri kilitlendiği için mağdur olan esnafın artan tepkileri üzerine, bir yazı göndererek, "bankaları uyardı". Maliye, vergi borcu bulunan esnafa yönelik haciz işleminin sürekli bir uygulama olmayıp sadece tebliğ tarihindeki paranın bloke edilmesiyle sınırlı olduğu uyarısında bulundu. ATO Başkanı Sinan Aygün ise esnafın bu kapsamda el konulan paralarının iadesini istedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, 130 bin esnafın hesaplarına "usulsüz" blokaj koyan bankalara uyarıcı nitelikte bir mektup gönderdiğini bildirdi. Gelir İdaresi Başkanı'ndan esnafın canını yakan usulsüz banka uygulamalarına son verilmesi için bankalara yazı yazıldığını öğrendiğini ifade eden Aygün, "Bu güne kadar yapılan usulsüz hacizler ne olacak? Bunların iadesi gerekir. Aksi halde haksız olarak vatandaşın parasına el konulmuş olur" dedi.

"SÜREKLİ HACİZ OLMAZ"

Maliye Bakanlığı'nın kendi yayınladığı tebliğde ihtiyati haciz ve haciz bildirilerinin, borçlunun tebliğ tarihinde banka hesaplarında mevcut olan varlıklarını kapsadığına dikkat çeken Aygün, "Yani Maliye'nin bir kişiyle ilgili bankaya bugün yaptığı haciz işleminin ertesi gün geçerliliği kalmaz. Geçekli olması için Maliye'nin yeni bir haciz işlemi yapması gerekir" diye konuştu.

Aygün şöyle dedi: "Oysa bankaların yasa dışı olarak haciz işlemini süreklı kıldı Hesapta o gün para yoksa, haciz işleminin bitmesi gerekirken, sonraki günlerde banka hesaplarına yatan paralara da el koydu. Blokeler hala çözülmüyordu. Bu yasal değildi. Binlerce esnaf bu nedenle mağdur oldu. Birbiri ardına kara listeye düşüyorlar. Bundan sonra kredi kullanamayacaklar. Bunun sorumlusu olan bankalar şimdi ne yapacaklar?"
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler