YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar hizaya geliyor!
Bankalar hizaya geliyor!
11 Temmuz 2014 15:50
Bankaların bezdiren ücretlerine neşter vuruluyor. 20'ye yakın kalemde ücret sıfırlanacak. 500 liralık havale, EFT tarifesi bitecek, mağduriyetlere son verilecek.

Sıkı pazarlıkların ardından bankalar yıllarca vatandaştan tahsil ettiği 20'ye yakın kalemi sıfırlamaya razı olurken; cep yakan havale, EFT ücretleri aşağı çekildi.

Bunun yanı sıra, kredi kartından nakit para kullanımından ücret alınmasından vatandaştan izinsiz hesap açılmasına kadar birçok konuda da yasak getiriliyor. Yıllık üyelik ücretlerinin tahsiline de 1 yıl sınırı geliyor. Tahsil edilmeyen ücretler silinecek. 

Neler kalkıyor?

Türkiye Bankalar Birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hazırladığı ücret ve komisyonlara ilişkin çalışmadan vatandaşı sevindirecek düzenlemeler çıktı.

BDDK, 6 aylık yasal süreyi beklemeden bankaların alacağı ücretlere yönelik listeyi yayınlayacak.

Bankalar yaklaşık 20 kalemde bazı işlem ücretlerini almaktan vazgeçti. Hesap yıllık bakım ücreti, işlemsizlik ücreti, şans oyunu havale ücreti, hesap cüzdanı yazdırma, sözün ihlali ücreti, ekstre ücreti, borcu yoktur yazısı ücreti, hesap yıllık bakım ücreti, şifre gönderim ücreti, ipotek fek ücreti, para bozma ve tümleme, kiralık kasa ziyareti ücreti gibi direkt faiz gelirleriyle ilgisi olmayan kalemler kaldırılıyor. 

Makul seviyeye inecek

Bankalar, ücret pazarlığında havale, EFT gibi yüksek ücretler alınan kalemlerin devamı konusunda ısrar etti. Ancak, BDDK kanadı 500 liraya varan havale, EFT ücretlerine yönelik çok şikayet geldiğini söyledi, makul seviyeye çekilmesi konusunda ısrar etti.

Yeni dönemde, şehir dışında okuyan çocuğuna, askerdeki oğluna havale ile para gönderen aileler artık mağdur olmayacak. Hesap özeti için para talep edilmeyecek. Kredi kartından nakit avans çekiminden, banka kartlarından ücret talep edilmeyecek. 

İzinsiz hesap kapanıyor

Vatandaştan gelen şikayetlerde başı çeken izinsiz açılan kredili mevduat hesaplarına da neşter vuruluyor. Hiçbir banka, müşteri onayı olmadan hesap açamayacak.

Sözleşmede yer almayan, tüketici onayı alınmadan açılan bu hesaplar da kapatılacak. Konut, otomobil, ihtiyaç kredisi çekince otomatik olarak açılan hesaplardan da ücret talep edilemeyecek. ATM hizmetinden para alınamayacak. 

Hakem Heyeti ücreti kalktı

Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren 'vekalet ücretine' neşter vuruldu.

Torba tasarıda yapılan düzenleme ile tüketicinin hak arama yollarını engelleyecek, şevkini kıracak 'vekalet ücreti' uygulamasına son verildi. Tüketici hakem heyetlerinin vekalet ücreti ödenmesi kararı vermemesi hükme bağlandı.

Böylece vatandaşın "Başvuruda haksız bulunursam cebimden ekstra para çıkacak" korkusu son bulacak. Türkiye Barolar Birliği kararı ile hakem heyetlerinde verilecek avukatlık hizmetlerinde 250 lira alınmasının yolu açılmıştı. 

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler