YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar eziyete devam ediyor!
Bankalar eziyete devam ediyor!
12 Nisan 2014 11:30
Kullanmadığı hesaba ücret ödemek istemeyen tüketiciler, bankalara koştu. Ancak çile başladı. Bankalar kuruşları bahane edip zorluk çıkardı

Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını 28 Nisan'a kadar kapatmayandan hesap işletim ücreti alacağını duyan, şubesine koştu.

Gelin görün ki bu hesapları kapatmak adeta eziyete dönüştü. Şubeye gidenlere de "Hesabınızda 25 kuruş, 50 kuruş var. Önce o parayı çekmeniz gerekiyor" denilerek, kırk dereden su getirtiliyor.

BDDK'nın hazırladığı taslağa göre, hesap işletim ücreti yasallaşırken, bu konuda mahkeme yolu da kapanıyor.

Mayıs'ta yürürlüğe girecek Tüketici Kanunu'na göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak. Bankalar hesapların 28 Nisan'dan önce kapatılması durumunda herhangi bir ücret talep edemeyecek. 

Vatandaşa eziyet ettiler

Burcu G. adlı bir tüketici, önceki gün hesaplarını kapatmak için gittiği 2 farklı bankada zorluklarla karşılaştığını belirterek, "Hesabımda 1 lira 25 kuruş varmış. Önce onu çekmem gerekiyormuş. Nereden baksanız 40 dakika beklemeniz gerekiyor. Adeta kapatmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar" yorumunu yaptı. 

Normalde bir dilekçe yeter!

Normal koşullarda hesap kapatma işlemi bütün bankalarda aynı. Hangi bankada hesabınız varsa talimat ile hesabınızı kapatabilirsiniz. İlgili şubeye, "Şubenizde bulunan ... hesap numarasını kapatmak istiyorum veya bankanızın ... nolu müşterisiyim. Bu müşteri numarasına bağlı vadesiz hesabımı kapatmak istiyorum" dilekçesi vermeniz yeterli. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler