YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar derin bir 'Oh' çekecek
Bankalar derin bir 'Oh' çekecek
11 Ekim 2013 23:33
Tüketici Yasa Tasarısı'nın bazı maddeleri bankaların lehine işleyecek. Vatandaşın dava hakkı azalacak, kart aidatı yasallaşacak.

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'ndan geçen Tüketicinin Korunması Tasarısı, mevcut haliyle çıkarsa, bankalar davalardan kurtulacak.

Tasarıya göre; faiz dışında bankaların aldıkları ücretlerin belirlenmesi işini BDDK yapacak. Bu durumda da bugüne kadar bankaların aldığı kart aidatı, komisyon gibi ücretlere dönük olarak açılabilen davalar, artık tarih olacak. Yasanın bu haliyle bankaların işine yarayacağını söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, tasarının bankaları davalardan kurtardığını belirtti. Eroğlu, "Tasarıyla bir grup için imtiyaz yaratılmakta ve ayrımcılık yapılmaktadır. Anayasa Mahkemesi'ne taşındığı takdirde kesin iptal edilecek bu hükmün doğrudan metinden çıkarılması gerekiyor. Bu sayede bankalar ve kredi veren kuruluşlar yasa eliyle imtiyaz kazanıyor, bundan böyle tüketicinin yargıya gitme hakkı elinden alınıyor" dedi.

Kararlar sayılmıyor

Eroğlu, şöyle konuştu: "Yasada belirlenen bir konuyla ilgili olarak yasaya aykırılık yapıldığını iddia etmek mümkün değil. Yargıtay'ın dosya masrafı aidat gibi kararları yok sayılıyor. Kart aidatı da yasal bir ücret haline getiriliyor."

Bu ücretler kalkıyor

* Zorunlu hayat sigortası
* Kiralık kasa ziyaret ücreti
* Konut kredisinde ipotek kaldırma ücreti
* Bozuk para değiştirme ücreti
* İşletimsizlik ücreti

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler