YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankalar bu sefer arkadan dolandı!
Bankalar bu sefer arkadan dolandı!
28 Eylül 2014 14:00
Bankalar, kredi ve taksite getirilen sınırı nakit avansla deldi. İlk 7 ayda tüketici kredisindeki artış 15.4 milyar TL olurken, kredi kartından çekilen nakit avans tutarı 23.7 milyara çıktı

Bankalar, hükümetin tüketime yönelik büyümeyi frenlemek için kredi ve taksit uygulamalarına getirdiği sınırı, nakit avansla deldi. Bankaların temmuz sonu itibariyla kullandırdıkları nakit avans tutarı, tüketici kredilerini solladı.

Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre bankalar bu yılın ilk 7 ayında tüketicilere kredi kartından 23 milyar 763 milyon lira nakit avans kullandırdı. Aynı dönemde tüketici kredilerindeki artış ise 15.4 milyar lirada kaldı.

Temmuz sonu itibarıyla son bir yılda kullandırılan nakit avans 39.4 milyar lira olurken, bu dönemde tüketici kredilerindeki artış 33 milyar lirada kaldı. Bu yılın ilk 7 ayında kullandırılan nakit avans tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.1 arttı. Bankaların tüketicilere kullandırdığı kredi mevduat hesaplarının büyüklüğü de haziran sonu itibarıyla son bir yılda yüzde 42 artarak 6.7 milyar liraya çıktı.

Taksit avansla aşıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, özellikle tüketici elektroniğindeki taksit sınırlaması, bankaları harekete geçirdi. Başta cep telefonu olmak üzere bu ürünlerde karta taksit yapılamaması üzerine, bankalar tüketicilerin alışveriş limitini, kredi kartlarına nakit limiti olarak yükledi. Bu yöntemle ürünler taksitle alınmamış görünse de gerçekte bedelleri nakit avans çekilerek taksitle ödendi.

BDDK verilerine göre de bankaların geçen yılın kasım ayı başında 48.2 milyar TL olan taksitli kredi kartı alacağı, 19 Eylül 2014 itibarıyla 33.8 milyar liraya geriledi. Bu yılın ilk 7 ayında tüketici kredileri 15.4 milyar lira artarak, 263.4 milyara ulaştı. Temmuz sonu itibarıyla takipteki tüketici kredileri 6.3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Faizi daha yüksek

Bankaların tüketiciyi nakit avansa teşvik etmesi, sektörün kârlılığına da olumlu yansıyor. Tüketici kredilerinde aylık yüzde 1 civarında olan faizler, nakit avans çekimlerinde yüzde 2'leri aşıyor. Bankalar, nakit avans çekim kartlarından ise 3.9 milyar TL faiz geliri elde etti. Bankaların net kârı 14.5 milyar lira olarak gerçekleşirken, kredilerden alınan ücret ve komisyonlar 3 milyar 326 milyon lira, bankacılık hizmet gelirleri ise 11 milyar 325 milyon lira oldu. Bankacılık sektörünün 7 aylık hizmet ile ücret ve komisyon gelirleri 14.6 milyar lira ile net kârlarının üstüne çıktı.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler