YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankadan paranızı almayı unutmayın
Bankadan paranızı almayı unutmayın
23 Kasım 2014 12:40
Son dönemde 60'dan fazla ücret alan bankaların bu soygununa BDDK el koymuş ama yinede 22 adet ücretin alınabilmesinin yolunu açmıştı. Büyük tepki çeken BDDK'nın bu kararı için Danıştay'a dava açıldı.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken tüketiciler de bankalardaki paralarını geri almayı sürdürüyor. Bunun için başvurular kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine yapılıyor. Hiçbir aracıya gerek duymadan siz de başvurunuzu kolayca yaparak paranızı geri alabilirsiniz. En çok alınan paralar kredi alırken ödediğimiz dosya masrafı, gereksiz yapılan sigorta ücretleri ve kredi kartı aidatlarında yoğunlaşıyor.

Bu yolları izleyin

Öncelikle ödediğiniz masrafla ilgili belgeleri toplayın. Bankalar kanun gereği bu belgeleri vermek zorunda. Bazı bankalar bunun için fahiş ücret istiyor. Bu parayı öderseniz de makbuzunu alın.

Daha sonra iadeli tahahhütlü olarak bankanın genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak alınan masrafların geri ödenmesini talep edin. Bu çağrıya çoğu banka cevap vermiyor. Artık dava yolu açılmış demektir.

Belgelerinizle birlikte en yakın kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine dilekçenizi verin. Dilekçenize belgelerinizin bir örneğini ve daha önce alınmış Yargıtay ve mahkeme kararlarını da ekleyin. Bankaya gönderdiğiniz yazıyla ilgili posta alındısını da ekleyin.

Tüketici hakem heyeti kısa sürede kararını verecektir. Banka buna itiraz ederse konu bir üst mahkeme olan tüketici mahkemesine gidecek ve
oradan da büyük çoğunlukla lehinize karar çıkacaktır.

Açıkgözlere dikkat

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı "açıkgöz" kişilerin "danışmanlık şirketi" adı altında firmalar kurup, tüketici örgütlerinin ücretsiz yayımladıkları boş dilekçe örneklerini fahiş bedellerle satmaya başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bunlar işi o kadar ileriye götürmüşler ki pervasızca radyolara, televizyonlara, internet sitelerine reklamlar vermekte hatta tüketicilerin e-postalarına, cep telefonlarına reklam mesajları göndermek suretiyle boş dilekçe pazarlaması yapmaktadırlar.

Bu dilekçeleri 50 ile 200 lira arasında satmaktadırlar. Bu tür ilan ve reklamların Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Başkanlığı tarafından yasaklanması gerekmektedir." Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin kredi kullanımlarında bankalarca dosya masrafı, komisyon ve istihbarat ücreti gibi adlar altında alınan paraların iadesine yönelik tüketici hakem heyetlerine başvurularında geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 26 artış olduğunu söyledi. Ağaoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), 28 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'ndan aldığı yetkiyle yayımlamış olduğu yönetmeliğin geriye dönük hüküm içermediğine dikkati çekti.

2.5 milyon liralık vurgun

Bankaların kestiği ücretleri geri alacaklarını söyleyerek vatandaşları dolandıran bir çete yakalandı. Çetenin vatandaşları arayarak kimlik ve kredi kartı bilgilerini alıp içlerini boşalttığı ortaya çıktı.

Bu yöntemle İstanbul genelinde 400 kişinin 2 milyon 500 bin lira dolandırıldığı tespit edildi. Vurgunun boyutunun ise 5-6 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar vatandaşlara şu uyarıları yaptılar:

1) Tanımadığınız çağrı merkezlerinden gelen aramalarda kredi kartı bilgilerini paylaşmayın.
2) İnternet alışverişlerinde, alıverişin yapıldığı site tarafından istenen "3D" şifresini kimseye vermeyin.
3) Bilmediğiniz ve tanımadığınız numaralardan gelen aramalara karşı kimlik, adres ve kart bilgilerini kesinlikle paylaşmayın.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler