YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bankada hesabı olanlar dikkat!
Bankada hesabı olanlar dikkat!
12 Kasım 2009 14:29
Banka hesap numaraları Uluslararası Banka Hesap Numarası'na (IBAN) dönüşüyor

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu, hesap numaralarının Uluslararası Banka Hesap Numarası'na (IBAN) dönüştüğünü söyledi.

IBAN olmadan 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferi yapılamayacağı bilgisini veren Merkez Bankası Bankacılık Genel Müdürü Rifat Günay ise "Bankalar bütün müşterileri için IBAN üretti. Bankanızın şubelerinden ve bankanızın internet sitesinden IBAN'ları alabilirsiniz." dedi.

Merkez Bankası'nda yeni düzenlemeye ilişkin yapılan basın toplantısında IBAN'ın ayrıntılarını veren Günay, hesap numaraları yerine geçecek IBAN'ın bir standart getirdiğine dikkat çekti. Şu ana kadar her bankanın müşterilerine verdiği hesap numarasının farklı karakter uzunluğunda olduğunu kaydeden Günay, "6 karakterli, 8 karakterli 14 karakterli hesap numaraları vardı. Müşterilerin bir çoğu havale yaparken hesap numarasından emin olamıyordu." dedi.

Artık hesap numaralarının standart ve 26 karakterden oluşacağını vurgulayan Günay, bu sayede ulusal ve uluslararası para transferlerinin daha hızlı yapılacağını kaydetti. Günay'ın verdiği bilgiye gore IBAN'ın ilk iki kodu TR olacak 5 haneli kuruluş kodu ise Merkez Bankası tarafından bankalara verilecek. Rezerv kodu 0 olacak. Bankaların müşteriler için verdiği 16 karakterli numarayla birlikte 26 karakterli IBAN ortaya çıkacak.

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren bankalardan alınan her belgede IBAN bilgisi bulunduğunu söyleyen Günay, Avrupa'daki hesaplara yapılan para transferlerinde karşı tarafın IBAN'ın bilinmesi gerektiği uyarısında bulundu. Aksi taktirde Avrupa'daki bankaların farklı ücret istediğine vurgu yaptı.

KREDİ KARTI BORCUNDA GEÇERLİ DEĞİL

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren IBAN'ın zorunlu hale geldiğini kaydeden Günay, vatandaşlardan IBAN istenmeyecek alanları şöyle sıraladı: "Kredi kartı borcunda, müşterinin alıcının IBAN'ını bilmediğine dair yazılı beyan verdiğinde. Ancak bu yazılı beyan geçici olacak."

DİKKAT! IBAN, E-POSTAYLA GÖNDERİLMEZ

Bankaların her müşterisi için IBAN ürettiğini aktaran Günay, bu numaraların banka şubelerinden ve banka internet sitelerinden alınabileceğini belirtti. Bu konuda dolandırıcılık uyarısı yapan Günay, "IBAN'ı Merkez Bankası bildirmez. Hangi banka ise o verir. Başka kurumun IBAN verme hakkı yoktur. Veremez. Elektronik postayla IBAN vereceğiz diye gelen mailleri dikkate almayın. Bilinki, burada dolandırıcılık vardır. Bilgilerinizi vermeyin." dedi. Bankaların bu sisteme geçmek için yüklendiği maliyeti vatandaşlara yansıtmayacak.

OTOMATİK ÖDEMELER KURUM DIŞIYSA IBAN GEREKLİ

Sunumunun ardından soruları cevaplayan Günay, IBAN için vatandaşların ekstra bir şey yapmayacağını, sadece gidip bankadan numarayı alacaklarını söyledi. "Otomatik ve düzenli ödemeler nasıl olacak? Bunun için IBAN almamız gerekiyor mu?" sorusuna, "1 Ocak 2010'dan itibaren zorunlu diyorsak o transfer gerçekleşmez. Ancak ileri ödemeli talimatı vermiş kişilerin bunları kontrol etmeleri gerekir. Ya dönüştürmeleri ya da şubelere başvurmak gerekir. Elektrik, su doğalgaz, telefon ödemelerinde kamu kurum ve kuruluşlarında yok. Fatura ödemelerinde IBAN almanıza gerek yok. Ancak kira ödemesi ve sizin talimatınızı gerektiren kişisel para transferlerinde IBAN'ın bilinmesi lazım." cevabını verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler