YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya'ya bir darbe daha!
Bank Asya'ya bir darbe daha!
20 Ağustos 2014 07:30
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bank Asya'nın kira sertifakıs ihraç talebini reddetti.

Sermaye Piyasası Kurulu, düştüğü zor durumdan kurtulmak için her yola başvuran Bank Asya'nın kira sertifaksı ihraç talebini reddetti.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun haftalık bülteninde yaptığı duyuruya göre; Bank Asya'nın iştiraki olan Asya Varlık Kiralama A.Ş.'nin 140 milyon liralık kira sertifakası ihracına izin verilmedi.
 
SPK'nın, Bank Asya'nın borsadaki tahtasının işleme kapalı olmasını gerekçe gösterdiği kararında şu ifadelere yer verildi:
 
"Asya Varlık Kiralama A.Ş. tarafından ihraç edilmesi planlanan 140.000.000 TL nominal değerli kira sertifikalarına ilişkin tertip ihraç belgelerinin onaylanması talebinin Borsa Yönetim Kurulunun 14.08.2014 tarihli toplantısında, paylarının işlem sırası 07.08.2014 tarihinde ikinci seans öncesi kapatılmış bulunan Asya Katılım Bankası A.Ş.'nin ortaklık yapısı ve yönetiminin değişimi ile ilgili belirsizlikler nedeniyle paylarının işlem sırasının kapalılık halinin ortaklık yapısındaki belirsizlik giderilene kadar devam etmesine karar verildiği dikkate alınarak, bu aşamada değerlendirmeye alınmamasına karar verilmiştir."
 
SPK aykırı işlem yakaladı
 

Öte yandan; Borsa İstanbul'da ortaklık yapısındaki karmaşa nedeniyle işlem görmeyen Bank Asya hissesinde SPK mevzuata aykırı işlem tespit etti.
 
SPK, Muhammed Ali Aydın adlı şahsın 19-03-2014 ile 27-03-2013 tarihleri arasında SPKn'nun 106/1 maddesinde tanımlanan suç kapsamında olan işlem yapması nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasına ve bunun yanısıra iki yıl boyunca Bank Asya hissesinde işlem yapmasının yasaklanmasına karar verdi.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler