YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bank Asya'nın belgeleri hala tamamlanmadı"
"Bank Asya'nın belgeleri hala tamamlanmadı"
19 Ağustos 2015 12:24
AA Finans Masası'na konuk olan BDDK Başkanı Akben, Bank Asya ile ilgili olarak, "Biz bir oran demedik. Belgelerin hala tamamlanmadığını söylüyoruz" dedi.

Anadolu Ajansının (AA) 100. Yıl Vizyonu çerçevesinde geliştirdiği AA Finans Haberleri Terminali'nden canlı yayınlanan Finans Masası'nın bu haftaki konuğu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben.

Bankacılık sektörü alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu, yabancı ilgisinin sürdüğünü söyleyen Akben, "Fed'in faiz kararının ne olacağı konusunda belirginlik yok. Eylül ayında Fed'in faiz artırım beklentisi yüzde 100 değil, yine bu tarih esnetilebilir" diye konuştu.

"Hükümet kurulduğunda belirsizlikler makul seviyeye gelecektir"

Akben, "Kısa zamanda hükümet kurulur, belirsizlikler ortadan kalkarsa, kurlardaki yükselme veya birtakım belirsizliklerin de daha makul seviyelere geleceğine inanıyorum" dedi.

Kur artışıyla ilgili olarak şu anda bankaları olumsuz etkileyecek durumun olmadığını ifade eden BDDK Başkanı Akben, gidişatın bu bağlamda iyi seviyelerde olduğunu söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinde bankalara devletin kaynak aktardığını dile getiren Akben şunları kaydetti:

"Türkiye, şu anda bankalarına kaynak aktarmayan nadir ülkelerden birisi. Dünyanın birçok ülkesinde bankalara devlet kaynak aktarıyor. Bankalara kaynak aktarmak gibi bir sorunumuz da yok, böyle bir beklentimiz de yok."

"Bank Asya'nın belgeleri hala tamamlanmadı"

Bank Asya ile ilgili spekülasyonlara kimsenin prim vermemesi gerektiğini söyleyen Akben, "Bunlar hukuki çerçevede, kanunlar çerçevesinde sürdürülen işlemler. Kim olsa, hangi banka olsa, bu şartlarda aynı uygulama yapılacaktır. Biz 'belgeler tamamlanmadı' diyoruz. Evet tamamlanmadı, hala tamamlanmadı. Biz bir oran demedik. Belgelerin tamamlanmadığını söylüyoruz" şeklinde konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler