YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya’da oluşan zararın ortaklardan tahsili gündemde
TMSF’ye geçen Bank Asya’da tahsil edilemeyen alacaklar, zarar yazılacak. Bu zarar, sermaye yeterli gelmediğinde, ortakların diğer şirketleri ve mal varlığından tahsil edilme yoluna gidilebilecek.
Bank Asya’da oluşan zararın ortaklardan tahsili gündemde
02 Haziran 2015 / 08:36 Güncelleme: 02 Haziran 2015 / 08:42

Mali bünyesindeki tehlikeli durum nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Bank Asya’ya ilişkin yol haritası netleşiyor.

Teknik olarak yürütülen çalışmalarda tahsil edilemeyen alacaklar, zarar olarak yazılacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararında zararın mevcut  ortakların sermayesinden indirilmesi yer aldığı için de tahsili mümkün olmayan alacak öz kaynaktan indirilecek.

Hızlı tedavi süreci

TMSF’den edinilen bilgilere göre sermaye yeterli değil ise zarar ortakların diğer şirketleri ve mal varlığından tahsil edilme yoluna gidebilecek. Hesaplamanın geriye dönük olarak yapılacağını aktaran TMSF kaynakları tahsil edilemeyen ve zarar yazacak alacaklara karşı Fon’un da sermaye koyabileceği veya üçüncü kişilerin ortak olarak alınabileceğini ifade ediyor.

Sürecin bankanın mali dengesi normalleşene kadar devam edeceğini ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Bir anlamda Kurul kararı ile Bank Asya yoğun bakıma alındı. Hızlı bir tedavi süreci uygulanacak. Çalışmalar hukuki ve teknik olarak yürütülüyor” dedi. TMSF’nin öncelikli olarak sorunlu aktifler varsa bunları Birleşik Fon Bankası’na alacağı belirtiliyor. Sonrasında ise kalan kısmının satışı veya bir süre daha bu şekilde yönetiminin devam edeceği ifade ediliyor. Hem belge hem de bankanın mali yapısına yönelik detaylı inceleme devam ettiği belirtildi. Murakıpların krediler üzerine yoğunlaştıkları kaydedildi.

1.8 milyar lira takipte

Bankanın önceki yıl sonunda 1 milyar 158 milyon lira olan takipteki krediler kalemi geçen yıl sonu itibariyle yüzde50’nin üzerinde artış göstererek 1 milyar 784 milyon liraya yükseldi.Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bank Asya’nın TMSF’ye devriyle ilgili, “Bağımsız kurullarımızın almış olduğu kararlar, atmış olduğu adımlar üzerine çok fazla yorum yapmamız doğru olmaz. Biz konuştukça o kurumlarımızın bağımsızlığına zarar getirmiş oluruz. Bu BDDK ve TMSF’nin yürüttüğü bir konudur. Onlardan gelen sözlü ve yazılı açıklamalara itibar etmek gerekir” dedi.

Hisseleri borsada geçici olarak kapatıldı

BDDK’nın Bank Asya’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesi kararının ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Banka Asya pay piyasası geçici olarak işleme kapatıldı. Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) dün yayımlanan duyuruda, BDDK’nın Bank Asya hakkındaki kararı dolayısıyla, Gözaltı Pazarı’nda yer alan pay sırasının, Pay Piyasası Yönetmeliği’nin 25/a maddesi uyarınca geçici olarak işleme kapatıldığı bildirildi.

 

STAR

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler