YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bank Asya ile ilgili Hükümet'ten ilk açıklama geldi
Bank Asya ile ilgili Hükümet'ten ilk açıklama geldi
04 Şubat 2015 11:48
TMSF'nin Bank Asya yönetimine el koymasına ilişkin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Finansal piyasalar için bir spekülasyon sonlandırılmıştır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Finlandiya Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Bir spekülasyon sonlandırılmıştır"

Zeybekci, Bank Asya yönetiminin TMSF devrine ilişkin kararın, bankacılık piyasası kurallarının bir sonucu olduğunu belirterek, "Türkiye'de en azından finansal piyasalar için de bir spekülasyon sonlandırılmış ve daha güvenli bir ortama geçilmiştir" dedi.

Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Karar Bankacılık kurallarının sonucu"

"Bu kararın yorumlanacak bir tarafı yoktur, tamamen matematiksel değerlere tabidir. Kurallar konmuştur, 'rakamsal değerler şunun altına indiğinde sonuç şu olur' dendiği için rakamsal değerlerle ilgili tamamen teknik bir çalışmadır. Türkiye'deki bankacılık piyasasının kurallarının bir sonucudur, bunun yorumlanacak bir tarafı yoktur. Kim olursa olsun, yapılması gereken yapılmıştır. Türkiye'de en azından finansal piyasalar için de bir spekülasyon sonlandırılmış ve daha güvenli bir ortama geçilmiştir."

"Merkez Bankası'nın son yaklaşımları gereksiz beklenti ortaya çıkardı"

Zeybekci, enflasyon ve faiz arasındaki ilişkinin sağlıklı ortamlarda tartışılması gerektiğini vurgulayarak, "Sorumluluk makamında olan bizler, bazı şeyleri yorumlarken dikkat etmemiz gerekiyor. Ama maalesef Merkez Bankamızın bu en son ki yaklaşımları gereksiz bir beklenti ortaya çıkardı" diye konuştu.

Dünyada bir faiz indirimi dalgası olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de faizleri düşürücü politikalar izlediğini kaydetti.

Türkiye en yüksek faiz ödeyen ülke 

Türkiye'nin OECD içinde en yüksek faizi ödeyen ülke olduğunu belirten Zeybekci, Türk sanayicisine bu faizi ödettirmenin haksızlık olduğunu ifade etti.

"Cesur olalım"

Zeybekci, Merkez Bankası'nın 4 Şubat'ta ara toplantı yapacağına yönelik açıklamasının ardından piyasaların bunu satın aldığını, reel faizlerin aşağıya doğru gittiğini belirterek, "Dünkü açıklamadan sonra reel faizler tekrar yukarıya doğru geldi. Bu konuda cesur olalım. Türkiye'nin bu maliyetleri ödemesine gerek yoktur. Herkes sorumluluklarını bir daha düşünsün" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler