YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıklar uçtu... Nasıl mı?
Balıklar uçtu... Nasıl mı?
18 Aralık 2013 09:09
Havaların soğuması ve fırtına, balık fiyatlarını uçurdu...

Zonguldak’ta havaların soğumasıyla etkisini artıran fırtına, balıkçıların yeterli oranda balık avlanmamasına ve fiyatların yükselmesine neden oldu.

Karadeniz’de şiddetli rüzgar ve fırtına, balıkçıların denize açılamasına engel olurken, yeteri kadar avlanamayan balıkçılar da çareyi fiyatları yükseltmekte buldu. Balık pazarına gelen vatandaşların bir kısmı yüksek fiyatlardan şikayet ederek balık almaktan vazgeçerken bir kısmı da alacağının yarısı kadar alışveriş yapıyor.Zonguldak Balık Pazarında balık almaya gelen vatandaşlarda balık fiyatlarından şikayetçi olurken balık fiyatlarının havanın soğumasından etkilendiğini söylediler. Balık almaya gelen bir vatandaş şunları söyledi:
“Balığın mevsimdeki bolluğuna ve fiyatına göre haftada bir veya iki tüketmeye çalışıyoruz. Havalar soğudukça fiyatlar artıyor. Kar ve kış aylarında özellikle artıyor. Bize göre kar suyunu yiyen balık daha lezzetli oluyor. Şu an mezgit ve istavrit aldım şu an onlar var. Balık pazarında balıkçılar ise balık piyasasının durgun olduğundan şikayetçi oldular. Balıkçılar fırtınalı havalarda denize çıkamadıklarını bir haftaya yakın tezgahların boş kaldı."

Balık piyasasının durgun olduğunu ifade eden balıkçılar ise "Balık piyasası biraz durgun. Fiyatlar pahalı. Hava dolayısıyla bir haftadır balık yok. Genelde denizden en çok hamsi, istavrit, mezgit gibi çeşitler buluyor. Fırtınadan sonra 4-5 gün yattık. Balık olmadı tezgahlarda. Denize çıkamadık. Şu anda balık piyasası biraz yüksek. Mezgit 12.5 TL, istavrit 10 TL, çinakop 25 TL, sargın 15 TL, uskumru 5 TL, yularya (kefal yavrusu) 10 TL, izmarit 10 TL ve fiyatlar yüksek şu aralar. Şu an en çok istavrit ve mezgit çıkıyor. Şu an hamsi zamanı. Ama hamsi satamıyoruz. Hava geç soğuduğu için hamsi kaçtı. Şu an Ordu ve Sinop tarafında oradan da 15 gün içinde karşıya Gürcistan’a geçer. Gürcistan biraz soğuk olduğu için oraya geçer. Hamsi bundan sonra bulmak biraz gibi görünüyor.”

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler