YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balıkçılar "vira bismillah" demek için gün sayıyor
Balıkçılar "vira bismillah" demek için gün sayıyor
29 Ağustos 2014 12:27
Karadeniz'de balıkçılar, balık avı sezonu öncesi teknelerini tamir ederek ve ağlarını onararak son hazırlıklarını yapıyor.

Samsun'un 19 Mayıs ilçesi Dereköy Limanı'na demir atan balıkçılar, 1 Eylül'de başlayacak balık avı sezonuna sayılı günler kala, yırtılan ağlarını örerek ve teknelerinin bakımını yaparak denize açılmak için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

Dereköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de "vira bismillah" diyecek balıkçıların son hazırlıklarını yaptığını söyledi.

Yeni sezonun tüm balıkçılara bol kazanç getirmesi dileğinde bulunan Çelik, "Teknelerimizin bakımını, onarımını yaptık. Bir kısmı kaldı, onları da tamamlamaya çalışıyoruz. İnşallah yeni sezonda hayırlı ve bereketli bir balıkçılık umuyoruz. Göründüğü kadarıyla palamut, bu sezon bereketli olacak. Geçen sezon orta suyu avcılığında güzel sezon geçirmiştik. Bu sezon da palamut, istavrit, mezgit ve çinekoptan umutluyuz" dedi.

"Uygun avlanma için tüm imkanlar seferber edildi"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da balıkçıların, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmeleri gerektiği vurgulandı.

Gırgır ve trol ağlarıyla avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2014'te başlayan genel av yasağının, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül'de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül'de sona ereceği ve yeni av sezonunun başlayacağı belirtilen açıklamada, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından avcılıkla ilgili kurallara uyumun büyük önem taşıdığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır. 

Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre, bu av sezonunun verimli geçmesi beklenmektedir. Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerini, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz. 2014-2015 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler