YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balık fiyatlerı yüzde 50 düştü!
Balık fiyatlerı yüzde 50 düştü!
22 Temmuz 2013 08:56
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte tüketimdeki azalma nedeniyle, balık fiyatlarında yarı yarıya bir düşüş meydana geldi.

Genelde Ramazan sofralarında pek tercih edilmediği için fiyatlarında düşüş görülen balığın ucuzlaması dar gelirli vatandaşları sevindiriyor. Geçimini avcılık yaparak sağlayan balıkçılar ile perakende balık satan esnaflar ise; balık fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendiklerini söylüyor. Sağlık açısından çok faydalı olmasına rağmen Ramazan ayında balık tüketiminin azaldığını ve balık satışlarında yüzde elli oranında  bir düşüş yaşandığını dile getiren  balıkçı esnafı, fiyatlardaki düşüşe rağmen balık satışlarına talebin az olmasından yakınıyor.  
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 'Ramazanda da balık yenir' sloganı ile balık tüketimini arttırmaya yönelik kamu spotu ve benzeri çalışmaların yapılmasını talep eden balıkçı esnafı Ercan Kıpırdak, "Ramazan ayının gelmesi ile genelde insanlarımız balık susattığı ve çok doyurucu olmadığı için sofrada tercih etmiyorlar. Balık yemedikleri için daha az satış oluyor, daha az satış da fiyatlara yansıyor. Fiyatlarımız hemen yemen yarı yarıya düşmüş durumda." Dedi.
 
Esnafın umudu Ramazan Bayramı
 
Uzun yıllardır halde kabzımallık yaptığını belirten Mehmet Kuzu, "Yaz aylarında balık fiyatları en üst seviyeye çıkmakta ama Ramazan ayında genelde diğer aylara göre fiyatlarda düşüş oluyor. Bunun nedeni vatandaşın balığa olan talebi. Balık işinde şöyle bir gerçek vardır; talep ne kadar fazla olursa fiyat o kadar yüksek, talep ne kadar az olursa fiyat da o kadar düşük oluyor. Haliyle balığı tanıyan insanlar fiyatını düşünmeden alıyor ama normal vatandaş Ramazan ayının geçmesini ve balık fiyatlarının düşmesini beklemekte. Bunun sonucunda balığı mümkün olduğunca düşük fiyattan istiyor. Haliyle satışlarımız diğer zamanlara göre biraz daha düşük seviyede seyrediyor. Ramazan ayında balığın fiyatı ve kilogram bazında tüketimi en az yarı yarıya düşmüş gibi gözüküyor." diyerek, yaşadıkları ekonomik kaybı Ramazan Bayramı’nda telafi etmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Balık tüketimi alkol kullanımına paralel
 
İzmir'in balığı ile ünlü ilçesi Foça'da perakende balık satışı yapan Hüseyin Çetin, balık tüketiminin alkol kullanımına paralel olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Ramazan’ın gelmesi balık fiyatlarımızı çok etkiledi. Bizler Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Sıcaklardan ötürü bugün herkes oruç tutmasa da toplumun büyük bir kesimi içinde bulunduğumuz bu kutsal aya olan saygısından ötürü alkol kullanmıyor. Malumunuz balık da genelde alkol ile birlikte tüketilen bir üründür. Her yıl Ramazan ayında balık tüketiminde görülen düşüşün asıl nedeni de budur."
 
"Fiyatlarda yarı yarıya düşüş var"
 
Ramazan ayı ile birlikte balık fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü sözlerine ekleyen Çetin, "Örneğin Ramazan öncesi  'Tekir Barbun' balığının  fiyatları oldukça yüksekken şu an yarı yarıya düşmüş durumda. Geçtiğimiz Haziran ayında tezgahlarımızda  60 TL civarında  satılan Barbun balığı bugünlerde 30-35 TL arasında satılıyor. Yine halk arasında tavuk balığı olarak bilinen Bakaleros balığı Ramazan öncesi 25-30 TL  iken şimdi ise en kalitelisi 10-15 TL arasında satılıyor. Yapacak bir şey yok, bir ay boyunca ekonomik yönden biraz sarsılacağız."diye konuştu.
 
Kıyı balıkçısı etkileniyor
 
Tezgahlarında balık satan esnaflar, satışlardaki düşüşten dert yanarken, geçimini avcılık yaparak sağlayan balıkçılar ise yakaladıkları balıkların değerinde alıcı bulamadığını ifade ediyor. Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği'nin İzmir Bölge Birlik Temsilcisi Kemal Yılmaz, "Ramazan ayı son yıllarda av yasağına denk geldiği için endüstriyel balıkçılarımız Ramazan ayından etkilenmiyor diyebiliriz. Ancak kıyı balıkçılarımız için durum farklı. Kış mevsiminde hava muhalefeti nedeniyle çok fazla çalışma imkanı bulamayan kıyı balıkçılarımız havaların düzelmesini yani  yaz mevsimini ve yakaladığı 5-10 kilo balığın gerçek değerinde satılması için 7 ay süren endüstriyel avcılığın yasak dönemine girmesini dört gözle bekliyor. Çünkü endüstriyel avcılığın yasak olduğu dönemde piyasalarda talep fazlası avcılık olmadığı için kıyı balıkçısının bu dönemde yakaladığı balık değerinde satılıyor. Bu noktada Ramazan ayının, kıyı balıkçısı için en önemli ay diyebileceğimiz bu yaz aylarına denk gelmesi kıyı balıkçılarımızı maalesef olumsuz etkiliyor" ifadesinde bulundu.

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler