YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balık fiyatları ne zaman düşecek?
Balık fiyatları ne zaman düşecek?
09 Eylül 2013 10:32
Türkiye genelinde 1 Eylül'de 'Vira Bismillah' diyen balıkçılar, deniz suyunun sıcak olması ve hava şartları sebebiyle denizden yeterli verimi alamıyor.

Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi BaşkanıHüseyin Dalarel, ekim ayında balık fiyatlarının düşmesini beklediklerini söyledi. Tezgahlarda hamsi ve istavrit 8-10 lira, sardalya 7-10 lira, palamut tanesi ise 6-10 liradan satılıyor.Balık sezonunun başlamasına rağmen tezgahlarda fiyatların yeterince düşmemesi tüketiciyi düşündürüyor.

1 Eylül'de yasağın kalkmasıyla denize açılan balıkçılar, aradan kısa bir süre geçmesine rağmen denizden istedikleri verimi alamıyor. Gemlikli balıkçılar, deniz suyu sıcaklığının yüksek olması sebebiyle balıkların dağınık vaziyette olduğunu, bunun da rekolteyi düşürdüğünü söyledi. Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi BaşkanıHüseyin Dalarel, şu anda hamsi ve palamuta ağırlık verildiğini dile getirdi.

Av yasağının kalkmasına karşınbalık fiyatlarında yeterli düşüşün yaşanmadığını söyleyen Dalarel, "Son bir kaç gündür denizin fırtınalı olması sebebiyle balıkçılar yeterince denizlere açılamıyor. Kayıklar kıyıda yatıyor. Bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz. Deniz suyu sıcaklığının düşmesiyle balıklar toplu halde hareket eder ve bu sayede daha fazla balıkla seferden döneriz. Şu anlık balıklar dağınık. Bu yüzden ağlarımızda istediğimiz doluluğu yakalayamıyoruz" dedi.Dalarel, balık fiyatlarının şu an yüksek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:"Fiyatlar yüksek. Av sezonunun ilk zamanlarında balık az olur. Eylül ayında fiyatların düşmesini beklemiyoruz.

Deniz soğursa balık toparlanırsa fiyatlar düşer. Ekim ayında fiyatların düşmeye başlayacağını umuyoruz."Bursalı balıkçılar da fiyatların düşeceği günü bekliyor. Bursalı balıkçı Nejdet Kayapalıoğlu, denizdeki hava şartlarının elverişli olmaması sebebiyle fiyatların yüksek olduğunu belirterek, "Ufak hamsiler 5-6 TL olabiliyor. Ama normal hamsinin kilo fiyatı 8- 10 TL, Palamut 6-10 lira arasında değişiyor. İstavrit ise 10 TL. Deniz suyunun soğumasıyla birlikte fiyatların düşmesini bekliyoruz" dedi.Vatandaşlar da sezon açılmasına rağmen fiyatların yüksek olduğunu dile getirerek, fiyatların düşmesini beklediklerini anlattı.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler