YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balık fiyatları, bayramda ucuzlayacak
Balık fiyatları, bayramda ucuzlayacak
12 Ekim 2013 13:21
Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Bayram dolayısıyla elbette balık fiyatlarda belirli bir düşüş olacaktır. Bunun yanında satışlarımızın da ciddi oranda düşeceğini düşünmüyorum" dedi.

Karakaş, yaptığı açıklamada, kötü başlayan sezonun olumsuz hava şartları nedeniyle halen düzelmediğini söyledi.

Kurban Bayramı'nda balık fiyatlarında düşüş beklediklerini anlatan Karakaş, şöyle konuştu:

"Aslında tamamen bayrama bağlamaktan ziyade hava şartlarının normal gitmemesi fiyatları etkiliyor. Tezgahlarda fiyatlarımız son günlerde düşüşe geçti. Vatandaşlarımız balıkla kırmızı eti farklı tutuyorlar fakat bayram dolayısıyla elbette fiyatlarda belirli bir düşüş olacaktır. Bunun dışında satışlarımızın da ciddi oranda düşeceğini düşünmüyorum."

"Bu yıl sezon beklentilerimizin çok altında ilerliyor" diyen Karakaş, "Sezonun kötü gitmesinin birçok etkeni var, bunların başında küresel ısınma geliyor. Su sıcaklıklarından dolayı palamut Karadeniz'e erken gelip, erken terk etti. Aşırı, kontrolsüz ve bilinçsiz avcılık da etkenlerden biridir. Aşırı avcılık her sene bir önceki seneyi aratacak, bu, kaçınılmaz" ifadesini kullandı.

Bayramın ardından da fazla hareket beklemediklerini vurgulayan Karakaş, "Sezon düşük, bayram sonrası da çok umutlu değiliz. Hava şartları uygun giderse belki düzelme olur fakat çok da durumun değişeceğini düşünmüyorum. Çok dar bir alanda palamut görülüyor, o da avlanma bölgesine girerse belki, 'bir umut' diyelim. Lüfer çok beklemiyoruz ama biraz da hamsi avlayabiliriz" şeklinde konuştu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler