YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan araç sahiplerine "akaryakıt" uyarısı
Bakanlıktan araç sahiplerine "akaryakıt" uyarısı
11 Ağustos 2017 18:11
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztür, ozon tabakasını korumak amacı ile araç sahiplerine akaryakıt satışları ile ilgili olarak önemli uyarılarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün hazırladığı ve TÜÇEV tarafından basılan "Yaz Aylarında Oluşan Kötü Ozon Kirliliği" kitapçığında, araç sahiplerine, ozon kirliliğinin olduğu aylarda 20:00 - 07:00 saatleri arasında yakıt almalarını tavsiye etti.

Kitapçıkta, ozon kirliliğine sebep olan en önemli maddelerden uçucu organik bileşiklerin, taşıtlarda yakıtların tam yanmaması, yakıt depoları ile petrol istasyonlarındaki depolardan benzinin buharlaşması sonucu oluştuğu belirtildi.

KİRLETİCİ KAYNAKLAR KONTROL ALTINA ALINMALI

Bilgiler arasında fosil yakıtların yakılması sonucu oluşan NOx ile uçucu organik bileşikler (VOC) kirletici kaynaklarının kontrol altına alınması gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda söz konusu kirletici kaynakların oluşumuna neden olan istasyonlarda özellikle ozon kirliliğinin olduğu aylarda tanklara tankerlerle dolumun gündüz yerine gece saatlerinde yapılması ve istasyonlarda yerlere benzin ve motorin dökülmemesi gerektiği aktarıldı.

BENZİNE SOLVENT İLAVESİNE İZİN VERİLMEMELİ

Öte yandan taşıtlarda kullanılan LPG'de standardizasyona gidilmesi ve özellikle LPG'de bulunan propilen miktarına sınırlama getirilmesi gerektiği belirtilen kitapçıkta, akaryakıt ana dağıtım firmalarının "benzin buharı geri dönüşüm düzeneği" kurması ve benzine solvent ilavesinin mutlaka önlenmesi gerektiği ifade edildi. 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler