YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık Demiryolu rekabetini başlatıyor
Bakanlık Demiryolu rekabetini başlatıyor
22 Ocak 2015 02:30
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini belirterek, "Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini belirterek, "Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız, demiryollarının serbestleşmesine yönelik uygulamaları başlatacağız" dedi.

Elvan, Birlik Vakfında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Türkiye’nin gelişen ve büyüyen bir ülke olarak görülmeye başlandığına işaret eden Elvan, "Türkiye, önümüzdeki dönemde de kolay dönemler yaşanmayacak ancak halkın güçlü desteği devam ettikçe Türkiye istediğini yapacaktır. Bu konuda en ufak kaygımız, tereddüdümüz yok" diye konuştu.

Elvan, milli iradeye, hükümetlere sahip çıkılması halinde Türkiye'de gelecek dönemde çok önemli gelişmeler olacağını ifade ederek, "Türkiye'nin büyümesinden, güçlenmesinden, dünyada daha çok söz sahibi olmasından, rekabet gücünün artmasından rahatsızlık duyan kesimlerin agresif tavırları daha da artacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ülke içinde ve dışında birtakım itibarsızlaştırma faaliyetlerinde bulunulduğunu dile getiren Elvan, "Acaba Türkiye’nin gücünü nasıl kırabiliriz arayışı içindeler ama Türkiye, büyümeye, güçlenmeye devam edecek" görüşünü paylaştı.

"AK Parti hükümetlerinin seçimlerde zafer üstüne zafer kazandığını" belirten Elvan, "Her seçimde bir öncekinden daha fazla oy alarak bugünlere geldik. İnşallah 2015 Haziran’ında elde edeceğimiz zafer Türkiye’nin gücüne güç katacak, önümüz daha da açılacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ulaşım alanında son 12-13 yıldaki yatırımların önceki 80 yılla karşılaştırıldığına değinen Elvan, 2003'e kadar 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 12 yılda yapılan bölünmüş yolun ise yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu bildirdi. Bakan Elvan, her yıl yaklaşık 8-9 bin kilometre yolda da geliştirme yaptıklarını kaydetti.

Elvan, 2003’e kadar sadece 50 kilometre tünel yapıldığını, son 12-13 yılda 200 kilometrenin üzerinde tünel yapıldığını, bu yıl açılışı yapılacak tünellerin uzunluğunun 128 kilometre olduğunu anlattı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler