YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan doğalgaz açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Aliyev'in Türkiye'nin doğalgaza ödediği ücretin düşük olduğunu, bu şartlarda devam edemeyecekleri yönündeki sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu...
Bakandan doğalgaz açıklaması
30 Ocak 2010 / 13:31 Güncelleme: 30 Ocak 2010 / 13:32

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'in Türkiye'nin doğalgaza ödediği ücretin düşük olduğunu belirterek, bu şartlarda devam edemeyecekleri yönündeki sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, "Teknik olarak Aliyev'e yanlış bilgi aktarılmış olmalı. Biz makul ve devam ettirilebilir bir fiyattan yanayız. Azerbaycan ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok" dedi.

AK Parti İl Teşkilatı'nın 'nöbetçi vekil' uygulamasında halkın sorunlarını dinlemek üzere Kayseri'ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'in Dovas'ta Türkiye'nin doğalgaza ödediği ücretin düşük olduğunu ve bu şartlarda devam edemeyecekleri yönündeki açıklamalarına yönelik, "Sanırım sayın Aliyev'e teknik olarak yanlış bilgiler aktarılmış" dedi.

Bakan Yıldız, "Sayın Aliyev Davos'ta 'bu fiyatlarda sürdürülemez' yönünde açıklaması vardı. Bizde zaten aynı cümleyi söylüyoruz. Biz 15 Nisan 2008'den bu yana kardeş ülke Azerbeycan'dan aldığımız gazların bütün farkını vermeye hazırız. Başından beri aynı cümleyi kullanıyoruz. Makul şartlarda sürdürülebilir ve devam ettirilebilir fiyattan yanayız. O yüzden fiyatlarla resmiyette görünüyor olsa da murakıp kaldığımız fiyat üzerinden gaz alacağımızı belirttik. Azerbaycan ile herhangi bir sıkıntıda bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN 40 YILLIK SERÜVENİNİ OLUMLU MANADA SONUÇLANDIRMAMIZ GEREKİYOR"

Nükleer enerji santralleri ile alakalı karlılıklarının sürdüğünü kaydeden Bakan Yıldız, Türkiye'nin yaklaşık 40 yıllık serüvenini olumlu manada sonuçlandırılması gerektiğini vurguladı.

Nükleer enerji santrali ile konuşmasını sürdüren Bakan Yıldız, "Nükleer enerji santrallerini gelişmiş şekilde ülkeye kazandırmamız gerekir. Geçtiğimiz hafta sayın Başkaban Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rusya Federasyonu'na ziyarette bulunmuştuk. Ziyaretlerde iyi niyet protoklü imzalandı. İhale süreci tamamlandığı için kurumlarımızın tekrar görevlendirilmesini sağlamak, çalışma gruplarını oluşturmak, belki de hükümetler arası anlaşmayı bina edebilmek açısından bir hazırlık yapılacak. Karşılıklı murakıp kalırsa bu çalışma devam edecek. Sinop'ta kuracağımız nükleer güç santralleri ile alakalı süreci ise yekinen takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

 "BALYOZ HAREKATINDA KONUNUN TARAFLARI TEK DEĞİL"

Son günlerde gündemi teşkil eden 'Balyoz harekatı' hakkında konuşan Bakan Yıldız, "Balyoz harekatı tabir edelin konunun tarafları tek değil. Yalnızca siyasetin, demokrasinin tehdit edilmesi değil, bütün istikrarın tehdit edilmesi ile alakalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, kurumların hak etmediği şekilde itam edilmesine kesinlikle önlemek gerekiyor ama ortada bir sıkıntı varsa bunu gidecek mevzuatı mutlaka yürürlükte devam ettirmek gerekiyor. Konu hukuka intikal etmiş bir konudur" diye konuştu.

"DOĞALGAZ ZAMI YOK. ARTIK ZAM OLURSA BUNU BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK"

Doğalgaz ile alakalı 20 Kasım'dan bu tarafa sürekli zam haberlerinin çıktığını ve yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bakan Yıldız, "Dün Başbakan Erdoğan ile 2 saat yaptığımız toplantıda prensip kararı aldık. Haberlerin vatandaşları tedirgin etmemesi açısından eğer zam olursa bunu Başbakan Erdoğan açıklayacak. Aslı astarı olmayan haberler yapıldıkça vatandaşların tüketim alışkanlıkları değişiyor. Bu da doğalgaz kullanımına zarar veriyor. Şu anda 6,5 milyon doğalgaz kullanıcısı var. Herhangi bir karmaşaya meydan vermemek açısından zam haberlerini Başbakanımız açıklayacaktır" dedi.

Gazetecinin, Kayseri Gaz'ın aboneler üzerinden haksız kazanç elde ettiği yönündeki iddialar hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Bakan Yıldız, "Kayseri'deki bu olay Türkiye'ye emsal olsun. Doğalgazın Türkiye'deki bütün illerdeki birim fiyatı sabittir, ancak hizmet dağıtım bedelinde farklılıklar vardır. Bu konuda eğer vatandaşımızın mağdur durumu varsa Ankara'ya gittiğimde çalışma başlatacağım" şeklinde konuştu.

İHA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler