YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan bireysel emeklilik şirketlerine ikinci uyarı
Bakandan bireysel emeklilik şirketlerine ikinci uyarı
06 Mart 2016 07:30
Daha önce ‘Sırtınızı devlet katkısına dayamışsınız, düşük performansla yolunuza devam edemezsiniz’ diyen Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik sistemine ikinci uyarısını yaptı.

Şimşek, “Birçok kurum, devlet katkısını bile buharlaştırıyor. Vatandaş para koyuyor, devlet yüzde 25 katkı yapıyor ama dönemin sonunda yüzde 25 getiri bile yok” diye konuştu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) varlık yönetim şirketlerinin performansının son derece zayıf olduğunu belirterek, “Birçok kurum devlet katkısını bile buharlaştırıyor” dedi.

Amaçlarının BES’i büyütmek, vatandaşı tasarrufa teşvik etmek olduğunu vurgulayan Şimşek, burada kurumların iyi bir performans göstermesinin önemine işaret etti. Varlık yönetim şirketlerinin performansının son derece zayıf olduğuna işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

Ayına karar vereceğiz

“Birçok kurum devlet katkısını bile buharlaştırıyor bir anlamda. Genel olarak konuşuyorum, kurumların performansı çok iyi değil. Performansı son derece zayıf olan kuruluşlar var. Vatandaş para koyuyor, devlet yüzde 25 katkı yapıyor ama dönemin sonunda yüzde 25 getiri bile yok. Şimdi bunun sorgulanması lazım. Bu konuların takipçisi olacağız. İlk uyarımı yaptım. Sonra oturup başka ne tür tedbirler alınır, ne tür çerçeve oluşturulur, onlara bakacağız.”

Bireysel emeklilikte otomatik katılım sistemine de değinen Şimşek, vatandaşın neredeyse kazandığının tümünü tüketme eğiliminde olduğunu, hatta bazılarının kazandığının üzerine kredi aldığını söyledi. İşe başlayan herkesin otomatik olarak BES’e girdiği, kendi geleceği için ufak da olsa bir miktar parayı ayırdığı model üzerinde çalıştıklarını anlatan Şimşek, “Şimdi kaç ay kalacak, 4 ay mı 6 ay mı ona karar vereceğiz. Başlangıç katkısı otomatik katılımda ne kadar olacak, ona karar vereceğiz. Buna yönelik devletin katkısı hangi çerçevede ne kadar olacak, belli bir süre sistemde kaldıktan sonra tamamını çekene ne vereceğiz, ömür boyu maaş seçeneğini tercih edene ne kadar vereceğiz? Bütün bu konular şu anda konuşuluyor” diye konuştu.

İkinci yarıdan çıkar

Otomatik katılım sistemini sektörle de istişare ettiklerini ve dünya örneklerine baktıklarını dile getiren Şimşek, pilot projeyi de uygulamaya koyduklarını anımsattı. Şimşek, “Dolayısıyla bu yılın inşallah ilk yarısında umutluyum bunu da hayata geçirmiş oluruz” ifadesini kullandı.

Sırtınızı bize dayadınız

Mehmet Şimşek, ilk uyarısını 2015’in son günlerinde yapmıştı. Şimşek, SPK işbirliğiyle Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen toplantıda portföy yönetim şirketlerini uyarmıştı. Şimşek “Sırtınızı BES’e dayayıp yüksek ücretler, düşük performansla yolunuza devam edemezsiniz. Açık ve net olarak söylüyorum. Biz bu piyasayı yakından gözetliyoruz. Önümüzdeki dönemde de gerekirse düzenleme yapılır. Eğer hisse ağırlıklı ise bir endeks performansının tutturulması için yöneticiye bile gerek kalmadan, pasif yönetim tarzıyla bir bilgisayar modeli bile yeterli olabiliyor. Bizim portföy yönetim şirketlerinin daha inovatif, daha verimli, daha düşük ücretlerle, daha iyi ve daha kaliteli, daha şeffaf bir hizmet vermesi gerekiyor” demişti. Şimşek 2016’da devlet katkısının bütçeye maliyetinin 3-3.5 milyar lirayı bulabileceğini vurgulamıştı.

Sigortada popülist olmayız

Zorunlu trafik sigortalarındaki prim artışına yönelik bir soru üzerine de Mehmet Şimşek, Türkiye’de yılda yaklaşık 1.2 milyon irili ufaklı trafik kazası olduğunu, 10 binin üzerinde vatandaşın yaralandığını, 3 bin 500 vatandaşın da hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bu konuya popülist bir pencereden yaklaşmayacağız. Oturacağız, sorunun kökenine ineceğiz” diyen Şimşek, öngörülebilir, hesap verilebilir ve sürdürülebilir bir model kurulması gerektiğini bildirdi. Şimşek, konuyla ilgili bir taslak çalışma yaptıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini hatırlattı. Şimşek, “Hiç kimse şunu beklemesin, sistemi düzeltmeden primler aşağıya inmez” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler