YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan'dan 64 ton altın açıklaması
Bakan'dan 64 ton altın açıklaması
17 Haziran 2010 16:56
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı kapsamında Türkiye'ye getirildiği ifade edilen 64 altınla ilgili açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı kapsamında Türkiye'ye getirildiği ifade edilen 64 ton altının devlet kayıtlarda görülmediği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Şimşek, söz konusu altın miktarıyla ilgili mal bildiriminin olduğunu, ancak yurtdışından Türkiye'ye getirilmediği için kayıt altına alınmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Mecliste KİT Komisyonu'na katılan Bakan Şimşek, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, ''Varlık Barışı Kanunu kapsamında Türkiye'ye geldiği bildirilen 64 ton altının ilgili kamu kuruluşlarının kayıtlarında gözükmediği'' yönündeki iddialara ilişkin sorularını cevapladı. Varlık Barışı ile ilgili verilerin, kamuoyu ile sürekli paylaştıklarını, ellerindeki verilerin beyana dayalı olduğunu belirten Şimşek, ilgili mükellefin, bu uygulamadan yararlanması için 1 ay içinde varlıklarını Türkiye'ye getirmek zorunda olduğunu  söyledi.

Maliye Bakanı Şimşek, Beyan edildiği halde, bunun getirilmemesi, vergi incelemesini ya da MASAK'ın harekete geçirilmesini gerektirmiyor mu?'' sorusu üzerine, MASAK'a şimdiye kadar 39 şüpheli işlem bildirimi olmuş, MASAK bu konuları incelemiştir. Vergi denetimi konusunda, vergi mahremiyeti nedeniyle herhangi bir şirket veya mükellef hakkında, sizlerle bilgi paylaşmamız mümkün değil. Tabii ki Maliye Bakanlığı gerekli görürse, bunları inceler." dedi.

Yapılan beyanlara göre verilerin kamuoyuyla paylaşıldığını, bu konuda son derece şeffaf olduklarını ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

"Mükellefin Varlık Barışı'nda, ilerde yapılacak incelemelerden, matrah artırımı anlamında yararlanabilmesi için beyanın gereğini yerine getirmesi lazım. Beyanın gereği de 1 ay içerisinde, bu varlıkların ülkeye getirilmesidir, bu da kanunla düzenlenmiştir. Getirmedilerse, o zaman bundan yararlanamazlar. Maliye Bakanlığı gerekli görürse, onu inceler. Kara para aklamayla ilgili MASAK, görevini yerine getiriyor. Maliye Bakanlığı olarak da biz her zaman, gerekli gördüğümüzde mükelleflerimizi inceleriz; bu çerçevede veya herhangi bir çerçevede. Vergi mahremiyeti nedeniyle şu anda kimi incelemeye alıp almadığımızı, kimin beyanda bulunduğu halde bu varlığı Türkiye'ye getirip getirmediği hususunda sizlerle bir veri, bilgi paylaşamam. Beyan edilen varlıkların Türkiye'ye getirilip, getirilmediği hususu mükellefin hukukuyla ilişkili bir husustur.?

Bakan Şimşek, CHP'li Hamzaçebi'nin, iddialarına ilişkin sorusunun hatırlatılması üzerine, "Varlık Barışı başladığından bu yana şüphe üzerine, bu çerçevede 39 inceleme söz konusu olmuş. MASAK, gerektiğinde, ilerde inceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaşır. Hükümet, olarak biz gereğini yapıyoruz. Türkiye, bir hukuk devletidir, kara para aklanmasına hiçbir şekilde biz izin veremeyiz. Altın beyanı da o çerçevede değerlendirilmelidir' ifadelerini kullandı. CİHAN
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler