YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Zeybekçi: "Türkiye'nin önü kesilmeye çalışılıyor"
Bakan Zeybekçi: "Türkiye'nin önü kesilmeye çalışılıyor"
27 Mayıs 2015 15:54
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Bursa'daki otomotiv işçilerinin eylemine ilişkin "Türkiye’nin bu şekilde önünün kesilmeye çalışılmasını manidar buluyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin şu anda dünyada otomotiv üretici ülkeleri sıralamasında ilk 10’da yer aldığını ve Avrupa Birliği pazarında da etkin üretici haline geldiğini belirterek, otomotiv işçilerinin eylemine ilişkin, "Dünya pazarında rekabet eden Türkiye’nin bu şekilde önünün kesilmeye çalışılmasını manidar buluyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, AA muhabirine, Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi ile ekonomiye etkisini değerlendirdi.

TOFAŞ, FORD ile Oyak Renault'ta, kanuni süreler içerisinde işçi sendikalarıyla işverenlerin bir araya gelerek, tamamen uzlaşmayla sonuçlanan örnek bir toplu sözleşmenin imzalandığını anımsatan Bakan Zeybekci, toplu sözleşmenin geçerli olduğu sürenin yarısına bile gelinmeden eylemin yapıldığına işaret etti.

"Kaybeden Türkiye olmuştur"

Hiçbir hukuki gerekçesi olmadan iş yerinin işgal edilerek üretimin durdurulduğuna dikkati çeken Zeybekci, "Grev değil, altını çizerek söylüyorum; Türkiye'nin ihracatında ilk üçte yer alan otomotiv sektörümüzde yaşanan bu gelişmeler bizi bir çok açıdan endişelendirmiştir. İş yeri güvenliği, iş güvenliği, ekonomimizin güvenliği anlamında, ihracatımızın seyri ve uluslararası yatırımda tercih edilen Türkiye’nin yatırım ortamının güvenliği anlamında Türkiye'nin yararına olmamıştır. İşçi kardeşlerimiz ve işvereninde yararına olmamıştır. Her açıdan kaybeden Türkiye olmuştur" diye konuştu.edi.

Türkiye'nin, dünyada otomotiv üretici ülkeleri sıralamasında ilk 10'da yer aldığını, Avrupa Birliği pazarında etkin üretici haline geldiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Türkiye bu avantajlarını kullanırken, rekabette çok hızlı bir şekilde öne doğru giderken, bir anda Türkiye'nin böyle bir eylemle karşılaşmış olmasını, dünya pazarında rekabet eden Türkiye'nin bu şekilde önünün kesilmeye çalışılmasını manidar buluyorum. Burada şunu söylemek istiyorum; herkes sorumluluğunu iyi bilmeli, işveren, hükümet sorumluluğunu iyi bilmeli ama sendikalar da sorumluluğunu iyi bilmeli. Ben, 'işçi kardeşlerimiz sorumluluğunu bilmeli' demiyorum, diyemem çünkü neden? Birey olarak insanlara bunu söyleyemezsiniz ama işçi kardeşlerimizin mensubu olduğu bir sendika var. Sendikalar hem iş güvenliğini hem de iş yerinin güvenliğini düşünmek zorunda. Böyle hukuksuz bir eylemde sendikalar çok ucuz bir kurnazlık içine girdi. Bu eylemin sebebi eğer değillerse, eylemin taraftarları değillerse bunu bir şekilde halledebileceklerine ben inanıyorum."

Hükümetin tarıma 1 milyar lira doğrudan destek verdiğini, bunu görmeyip ucuz, sorumluluk gösterilmeyen bir siyasi anlayışla meydanlarda "Örneğin Denizli'de çiftçi öldü, tarım mahvoldu" denildiğini aktaran Bakan Zeybekci, "TKDK'dan Denizli bir yıl içinde 61 milyon lira katkı almış. Toplam diğer desteklere baktığımız zaman da 250 milyon lirayı geçiyor" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler