YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Zeybekçi: "İndirimi yeterli bulmuyorum"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz indirimini yeterli bulmadığını söyledi.
Bakan Zeybekçi: "İndirimi yeterli bulmuyorum"
20 Ocak 2015 / 16:50 Güncelleme: 20 Ocak 2015 / 18:21

Zeybekci, Meclis'te gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı.

"Bu indirim sizin için tatmin edici mi?" sorusuna Zeybekci, "Değil" yanıtını verdi.

"Daha ne kadar indirmeleri lazım?" sorusu üzerine Zeybekci, "Daha ne kadar indirmelerinden ziyade tabiki tek sadece göstergeyi 8.25'den 7.75'e indirmek ama diğer taraftan gecelikte ve diğer alanlarda yeterli indirimin olmaması...Tam indirim sayılmaz bu, yeterli değil" dedi.

Zeybekci, siyasilerin bazı tepkilerinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

"Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ayrı şey, piyasaların talepleri ayrı şey. Şimdi ne demişlerdi 'işte faiz indirimi olursa kurlarda yükselme olur, dengesizlik olur, beklentiler böyle değil.' Gördüğünüz gibi piyasalarda bu indirime bile yüksek oranda destek verdiler. Gerek kurların vermiş olduğu tepki, gerek borsanın vermiş olduğu tepki. Ama ben yeterli bulmuyorum."

"Daha ne kadar indirim olabilir?" sorusuna  Zeybekci, şu yanıtı verdi:

"Tüm hepsinde gecelik faizlerin de aşağı inmiş olması lazımdı. Alt banda mesela dokunmadılar. Alt bandın da aşağı inmiş olması lazımdı. Onların hepsinde bir topyekün aşağı inmek lazımdı. 3 bacaktan 2 tanesi yerinde dururken, bir tanesini aşağıya  çekmek  0,50 puanlık indirim demek değil. Diğerleri yerinde durduğu sürece...Belki piyasaya etkisi 0,15 civarında olacaktır. Ama önümüzdeki günlerde piyasa herhalde biraz daha Merkez Bankası'nı zorlayacaktır."

"Para Politikaları Kurulu'nun daha sonraki toplantılarda daha fazla indirim yapması gerekiyor mu?" sorusuüzerine de Zeybekci, "Bir sonrakine beklentilerimiz devam ediyor. Bekliyorum" diye konuştu.

MÜSİAD: Sürpriz değil

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak da yaptığı açıklamada, TCMB Para Politikası Kurulu'nun bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'den yüzde 7,75'e indirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TCMB'nin faiz indirim kararının sürpriz olmadığını, fakat beklentilerinin altında kaldığını belirten Olpak, "Piyasa koşulları zaten bunu zorluyordu. Biz daha ileri bir adım bekliyorduk. Temennimiz önümüzdeki dönemlerde bu konuda daha cesur adımların atılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Olpak, 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrasında, yalnızca siyasi değil aynı zamanda iktisadi sahada da bir kargaşa ortamı oluşturma çabasının ağırlığının hissedildiğini, bunun sonucunda da Türk lirasında (TL) gözle görülür bir değer kaybı yaşandığını dile getirerek, TCMB'nin de beklenmedik şekilde politika faizini yüzde 4,5'ten yüzde 10'a yükselttiğini anımsattı.

Devam eden süre zarfında, önce yerel seçimler, ardından da Cumhurbaşkanı seçimiyle siyasi belirsizliğin ortadan kalktığını, buna karşın mayıs-temmuz dönemindeki 1,75 puanlık bir nisbi indirim dışında TCMB'den beklenen oranda faiz indirimi gelmediğini belirten Olpak, "Enflasyonun Aralık 2014 itibarıyla düşüşe geçmesiyle faiz indiriminin önündeki en büyük engel ortadan kalktı ve TCMB bugün itibarıyla politika faizinde 0,50 puanlık bir indirim kararı aldı. Aslında aylar öncesinde alınması gereken bu kararla TCMB, piyasaların faiz indirimine yönelik beklentilerine olumlu cevap verdi. Ancak yüzde 7,75'lik politika faizi oranı, 2014 yılı başındaki yüzde 4,5'lik oranla kıyaslandığında henüz beklenen oranda bir indirimin sağlanamadığını söyleyebiliriz" değerlendirmelerini yaptı.

 

AA

Tek bir çözüm yolu var...!!!
 // Muhafız
Türkiye'nin yararına tek bir çözüm var;o da Japonya başbakanının yaptığı gibi Merkez Bankası Başkanını bir an önce vakit geçirmeden görevden almaktır. Çünkü şu anda ki Merkez Bankası Başkanı Türkiye'nin yararına değil,tamamen Türkiye'nin aleyhine çalışmaktadır vede bunu çok sinsice yapmaktadır, Londra'daki faizci Baronlara hizmet etmektedir, bundan en ufak şüpheniz olmasın...!!!...
21 Ocak 2015 Çarşamba 01:13
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler