YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Zeybekçi enflasyon hedefini açıkladı
Bakan Zeybekçi enflasyon hedefini açıkladı
24 Mart 2015 19:40
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2015 sonunda Türkiye'nin ortalama enflasyonu yüzde 5,5'ler seviyesine gelecek" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bursa Milletvekili Önder Matlı ile yem, beyaz et ve yumurta sanayisi sektörlerinin temsilcilerini kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AB ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı ambargonun ardından Rusya'ya yapılan beyaz et ihracatında son durumun ne olduğunun sorulması üzerine Zeybekci, Rusya ile ilgili batının ambargosunun Türkiye için bir fırsat olduğunu, bu fırsatı Türkiye'nin değerlendirdiğini ve değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Enerji fiyatlarındaki aşırı düşmenin Rusya'nın satın alma gücünü etkilediğine işaret eden Zeybekci, bu nedenle de ihracatın yüksek olduğu dönemle bu yılın aynı dönemine bakıldığında ihracatta yüzde 40'lık bir düşüş olduğunu ifade etti.

Rusya'ya 2013 yılında 2 milyon dolarlık bir beyaz et ihracatı yapıldığını belirten Zeybekci, bunun 2014 yılında 24 milyon dolara çıktığını kaydetti.

"Türkiye, AB'nin kararlarından pozitif etkilenecek"

Faizlerin belirlenmesinde enflasyonun en önemli etken olduğuna işaret eden Zeybekci, "2015 sonunda Türkiye'nin ortalama enflasyonu yüzde 5,5'ler seviyesine gelecek" dedi.

Zeybekci, ülkenin cari açığında ciddi bir iyileşme olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4'ler seviyesinde bir cari açık vereceğini, bu rakamın sürdürülebilir olacağını belirtti. 

Yıl sonundaki enflasyon ve cari açığın bugünden satın alınması gerektiğine işaret eden Zeybekci, "Türkiye'nin faiz konusunda daha cesur adımlar atabileceğini öngörüyoruz. Fed'in parasal daralma ve faiz konusundaki adımları Türkiye'yi diğer ülkeler kadar etkilemeyecek. Türkiye AB'den çok daha fazla etkilenecektir. AB, parasal genişlemeye devam edeceğini, faizle ilgili de artışa gitmeyeceğini belirtti. Türkiye, AB'nin kararları ve kararlılığından pozitif etkilenecek, bu Fed kararlarını nötralize edecek" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, faiz konusunda Merkez Bankası ile aynı doğrulara sahip olduklarını ama farklı görüşleri benimsediklerini dile getirdi. 

"Vatandaşın siyasi istikrar konusunda şüphesi yok"

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin siyasi istikrarının stabil olduğunu söyledi. Bu konuda herhangi bir endişe olmadığını vurgulayan Zeybekci, anketlerin de bu düşünceyi teyit ettiğini ifade etti.  Zeybekci, yakın gelecekte vatandaşların bir iktidar değişikliği öngörmediğini de dile getirdi. 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler