YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yılmaz: "Önemli olan piyasanın notu"
Bakan Yılmaz: "Önemli olan piyasanın notu"
06 Ekim 2014 22:25
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık'a taziye ziyaretinde bulundu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Dünyada birçok ülke büyüyemezken 19 çeyrektir üst üste ekonomimiz büyüyor. İstihdam üretiyor ve böyle devam ediyoruz. Ben inanıyorum ki Türkiye'nin bu başarılarını geç de olsa herkes kabul etmek zorunda kalacak" dedi.

Ziyareti sırasında konuşan Yılmaz, Çalık'ın Arefe Günü yaşamını yitiren annesi Makbule Cemile Bay'a Allah'tan rahmet dileyerek, "Geride kalanlara sabrı cemil diliyoruz. Hepimizin sonu ölüm. Bu işin hiçbir istisnası yok. Yeryüzünde hiçbir insan ebedi yaşamayacak. Önemli olan güzel bir hayat yaşayıp, güzel bir ölümle bu dünyadan ayrılmak. Merhumeye Cenabı Allah, cennetini nasip eylesin inşallah" diye konuştu.

Vefat eden insanların iyi yetişmiş evlatlarının yapacağı iyiliklerin o kişinin hanesine sevap olarak yazılmaya devam edeceğini vurgulayan Yılmaz, "Çok değerli Genel Başkan Yardımcımız, annesini kaybetti. Eminim bu yapacağı çalışmalarla, hizmetlerle, güzel amellerle yine onun sevap hanesine katkıda bulunacak. Hepinize, herkese, 'başınız sağolsun' diyorum. Allah rahmet eylesin" dedi.

Yılmaz, taziye evinden çıkarken gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Suriye sınırında yaşananlar hatırlatılıp değerlendirmesi sorulunca Yılmaz, Türkiye'nin insani ve tarihi sorumluluğunu yerine getirdiğini belirterek, "Suriye'de biliyorsunuz zalim bir rejim var. Kendi halkını katleden, kendi halkına zulmeden bir rejim var ve ölüm korkusuyla bu zulümden kaçan insanlar var.

Bunlar da bizim komşularımız, çok çeşitli şekillerde bağlarımız olan insanlar. Bugüne kadar 1,5 milyonun üzerinde insan Türkiye'ye geldi, sığındı. Biz de bu kardeşlerimize yüreğimizi açtık, sınırlarımızı açtık ve onları misafir ediyoruz. Önemli miktarda fedakarlıkta bulunuyoruz. Fakat bu bizim tarihi ve insani sorumluluğumuz. Bundan sonra da bunu yerine getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"Bunlar tarihi zamanlardır"

"Bir süre geçtikten sonra inşallah Suriye'de de kardeşlerimizin huzura kavuştuğunu hep birlikte göreceğiz ve tarih Türkiye'nin bu fedakarlıklarını yazacak. İnşallah, o insanların gönüllerinde de Türkiye'nin bu fedakarlıkları hep yer edecek. Tabii güvenliğimiz açısından da bu çok önemli. Bölgemizdeki bu olaylar maalesef bütün her tarafı etkiliyor. Temenni ederiz ki Suriye'de bir an önce Suriye halkının rıza gösterdiği, Suriye halkının meşru gördüğü bir rejim oluşsun.

Böylece yeniden Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler çok daha iyi noktaya ulaşsın ve bütün bu yaşanan acılar son bulsun. Biz Türkiye'de huzur içinde bir bayram idrak ederken maalesef bunu Suriye'deki, Irak'taki kardeşlerimiz yaşayamıyorlar. Onların da bayramlarını tebrik ediyorum. Bu zorluklar içinde olan, sıkıntılar içinde olan kardeşlerimizin bayramını da tebrik ediyorum. Onların bir an önce huzura, güvene kavuşmalarını temenni ediyorum" ifadesini kullandı.

"Kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibiliteleri çok zayıfladı"

Yılmaz, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu sabit tuttuğunu ifade eden bir gazetecinin görüşlerini sorması üzerine, "Bu kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye karşı çok cömert olduklarını söyleyemeyiz. Öteden beri hep piyasanın arkasından geliyorlar. Piyasalar önce bizim kredimizi yükseltiyor. Sonra bu derecelendirme kuruluşları geliyorlar. Doğrusu, küresel kriz ortamında bu kuruluşlar çok da iyi bir imtihan veremediler. Bunların çok yüksek kredi verdiği ülkelerin ve firmaların bir kısmının battığını gördük, çok ciddi sıkıntılara girdiğini gördük. Bu süreçlerde bu firmaların, bu kredi derecelendirme kuruluşlarının kendi kredibiliteleri çok zayıfladı. Dolayısıyla biz piyasaya bakıyoruz. Piyasanın bize verdiği krediye bakıyoruz ve doğru politikalarımızla bu yönde devam ediyoruz. En son bazı spekülasyonlar yapılsa da Fitch, dediğiniz gibi kredi notumuzu değiştirmedi" diye konuştu.

"Önemli olan piyasanın notu"

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Aslına bakarsanız iki tane seçim atlattık. Siyasi istikrarın çok güçlü olduğu ortaya çıktı. Mali yapımız gayet iyi. Birçok alanda gerçekten önemli başarılar sağlıyoruz. Dünyada birçok ülke büyüyemezken 19 çeyrektir üst üste ekonomimiz büyüyor. İstihdam üretiyor ve böyle devam ediyoruz. Ben inanıyorum ki Türkiye'nin bu başarılarını geç de olsa herkes kabul etmek zorunda kalacak ama yine altını çiziyorum. Bizim için önemli olan piyasanın notudur. Piyasanın notu da şöyle şekillenir, Türkiye'ye gelen sermayeyle. Türkiye'ye hala dışarıdan sermaye geliyorsa, yatırım yapıyorsa bu uluslararası, küresel sermayenin Türkiye'ye güvendiğini gösterir. Bu devam ettiği sürece bir sorunumuz yok."

Yılmaz'ın ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Çalık'a taziye ziyaretinde bulundu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler