YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan koltuk değnekli benzetme
Bakan Yıldız'dan koltuk değnekli benzetme
23 Temmuz 2013 18:29
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizler koltuk değnekleri ile değil koltuk değneksiz kendi ayakları üzerinde durabilen bir sistem kurduk dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizler koltuk değnekleri ile değil koltuk değneksiz kendi ayakları üzerinde durabilen bir sistem kurduk EPİAŞ bunun en önemli göstergelerinden, en şeffaf vitrinlerinden biri olacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen panele katıldı. Panelist olarak enerji sektörü hakkında bilgi veren Bakan Yıldız, AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’de büyük bir değişim yaşandığını, bu değişimden en büyük payı enerji sektörünün aldığını ifade etti. Bakan Yıldız, Türkiye’nin önüne konan enerji politikasını adım adım gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Özel sektörün sürdürülen istikrara güvendiğini belirten Yıldız, “Şu anda elektrikte geldiğimiz nokta 21 tane bölgenin dağıtımının devrini Ağustos sonunda tamamlamış olacağız. Kayıp kaçaktaki oran bizle birlikte özel sektörün de taahhüdü altına girmiş olacak. Yani tahsil edilmediği kadar kamuya ödenen paylar haline gelmiş olacak” dedi.Elektrik fiyatları konusu üzerinde her zaman tartışmaların yaşandığına dikkat çeken Bakan Yıldız, “Yükseldi mi, yükselir mi, böyle mi gider. Türkiye elektrik iletim ve dağıtımında Avrupa’daki en büyük 2. ülkedir. Avrupa’da döviz fiyatı ile aldığınız herhangi bir kaynağı yine döviz fiyatı iye satabiliyorsunuz. Ama Türkiye dövizle aldığı bir kaynağı TL ile satıyor” dedi.

Kurulacak enerji borsası Enerji Piyasası İşletmeleri Anonim Şirketi'nin (EPİAŞ) şeffaflıkla yürüyecek bir sistem olacağını kaydeden Yıldız, EPİAŞ’ın piyasanın boşluğundan yararlanabilecek bir fiyat dalgalanmalarını kendi lehine çevirecek, balans ayarı yapabilecek araç olacağını söyledi. Yıldız, büyük barajlar işini özel sektörle paylaşmayı düşünmediklerin ifade etti.

Üretim ve tüketimin dengelenmesi gerektiğini belirten Yıldız, “Bu öyle olmalıdır ki herkesin memnun olması gerekir. Üreticinin daima ucuz bulduğu tüketicinin pahalı bulduğu bir elektrik piyasasını yönetmemiz lazım. Bir açıdan bütün şeffaflığı içinde kendi içerisinde dalgalanacak. Ama geçtiğimiz yıllarda yaz aylarına girerken ola ki fiyatlar yükselir diye ikili anlaşmalarını iptal eden özel sektör karşısında bir yapı bulamadı. Doğalgazda beklenmeyen bir artış oldu, bunu da finanse edecek bir yapı olması lazım. Bu hem üreticilerimizi korumaktır hem de tüketicilerimizi korumaktır. Hem bu iyi yönetilmezse bütün koltuk değneklerinden çıkıp kendi ayakları üzerinde yürüyebilecek bir piyasa oluşmazsa bunda bazı sıkıntılar olabilir. Bizler koltuk değnekleri ile değil koltuk değneksiz kendi ayakları üzerinde bir sistem kurduk. EPİAŞ bunun en önemli göstergelerinden en şeffaf vitrinlerinden biri olacak. İstikrar sağlanırsa Suriye, Filistin’de Mısır Libya dahil piyasa fiyatlaması burada oluşacaktır. Ben buna inanıyorum. Ne kadar güçlü bir EPİAŞ oluşturursak o kadar cazip hale getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

EPİAŞ’ın merkezinin neresi olacağı konusunda Bakan Yıldız, Ankara, İstanbul ve Kayseri illerinden biri olabileceğini söyledi. Yıldız, elektrik fiyatlarında sanayicilerinden yaptıkları pazarlıklar sonucunda özel sektörden bugün itibariyle yüzde 18 daha indirimli elektrik alabildiklerini belirterek, “Bugün itibariyle 6 cente elektrik satıldı Türkiye’de. Bu çok önemli bir nokta. Ama bunu bizim öyle bir dengelememiz lazım ki 4 cente inerse üreticimiz sıkıntıya girebilir. Bunu büyümeyle birlikte rahatlıkla kaldırabiliyor olmamız lazım. Serbest tüketicinin de bu noktada iyi bir yere geldiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Panelde katılımcıların sorularını da yanıtlayan Bakan Yıldız, bir soru üzerine tek bir enerji kaynağına bağlı kalmanın doğru olmadığını söyledi. Doğalgaza göre ithal kömürü; ithal kömüre karşı yenilenebilir enerjiyi desteklediklerini belirten Yıldız, nükleer enerjinin borsayı nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“Nükleer ile birlikte piyasaya çok ciddi mal sürülmüş olacak. 2019 yılından itibaren Bunun yüzde 50’lik kısmı alım kapsamında yüzde 50’lilik kısmı ise rekabete açık kapsamında. Bu EPİAŞ’ı zenginleştirecektir.”

Panele, Yıldız’ın yanı sıra Borsa İstanbul (BİST) Başkanı İbrahim Turhan, Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu (EPDK)Başkanı Hasan Köktaş, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir de panelist olarak katıldı.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler