YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan Kandil açıklaması
Bakan Yıldız'dan Kandil açıklaması
14 Mart 2015 06:57
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Kandil Dağı eteklerinde petrol aramasının önünü açan sözleşmenin 16 ay önce imzalandığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’yle birlikte Kandil’de yürüteceği petrol arama çalışmalarının detaylarını TVNET’te açıkladı. Hindırın ve Çoman sahalarında yürütülen petrol arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bakan Yıldız, bu amaçla Bölgesel Kürt Yönetimi’yle 16 ay önce sözleşme imzaladıklarını belirtti.

TVNET’te yayınlanan Müzakere programında Ali Değermenci ve Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi’nin sorularını cevaplandıran Yıldız, “Yaptığımız sözleşme gereği hem Irak’ın hem de Türkiye’nin normalleşmesi adına önceden öngördüğümüz ama zamanlamasını titizlikle bugüne bıraktığımız bir yapıdan bahsediyoruz. Bu sözleşme Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan bir sözleşmedir” dedi. Bakan Yıldız, “Petrol aramalarıyla alakalı hedeflerimiz 28 Şubat’ta çizilmiş bir hedef değildi. Aslında biz bunun 15-16 ay kadar önce sözleşmesini yaptık” diye konuştu.

Kandil fırsata dönüşecek

Kandil’de yapılan araştırmalar sonucunda petrole dair bulgulara rastlandığını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti: “Kandil Dağı’nın orada özellikle sismik ile alakalı ilk yapılan araştırmalarda petrolün olduğuna dair bulgular var, bir kısım rezervler var. Sondaj yapmadan biz nihai cümleler kurmayız. Kandil Dağı’nı tehdit olmaktan çıkararak, fırsata dönüştüreceğiz. Biz şu anda PKK ile değil ama Irak ile bir varı paylaşacağız. Irak, Bağdat’la beraber yaptığımız anlaşmalar var. Birlikte bir değeri ortaya çıkartmaya gayret edeceğiz.”

 

YENİ ŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler