YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız'dan güzel haber
Bakan Yıldız'dan güzel haber
28 Eylül 2013 16:00
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kış dönemi için ülke genelinde elektrik ve doğal gaz için endişe edilebilecek bir sorun bulunmadığını belirterek “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kış dönemi için herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırşehir’de düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına katılmak üzere uçak ile geldiği Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesindeki Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na karşılamak için bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, karşılama öncesinde de , Tuzköy beldesine geçerek,Belediye Başkanı Ümit Balak’ dan beldenin sorunlarına ilişkin bilgiler aldı.

Yıldız'a Tuzköy balı

Burada Belediye Başkanı Ümit Balak tarafından kurulan kahvaltı sofrasına AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan,Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider,Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ümit Balak, Yıldız’a,yörede yetiştirilen baldan ikram etti.

Daha sonra Tuzköy beldesinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan 245 konutun bulunduğu alanda incelemelerde de bulunan Yıldız,gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

Kış döneminin başladığı bu günlerde özellikle elektrik ve doğalgaz konusunda bir sıkıntının bulunup bulunmadığına yönelik soruyu cevaplandıran Yıldız “ Vatandaşlarımız müsterih olsun, elektrik ve doğalgaz konusunda bir sıkıntı öngörmüyoruz 2011 yılındaki aşırı kış şartlarında bile gerek elektrik ve gerekse de doğal gazda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.Meteorolojik veriler ışığında son 62 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı 2011 yılında bile bir sorun yaşanmadı.Bu kış döneminde de herhangi bir sorun yaşanmayacak.ödedi.

Yıldız, Kaya Gazı konusundaki yapılan çalışmalara ilişkin olarak yöneltilen bir soruya da “ Kaya Gazı’nın ülkemiz adına önemli katkılar sağlayabileceğini ümit ederiz. Ama bunları önceden konuşmak çok doğru değil. Kaya gazı ile ilgili bilimsel araştırmalarımıza, uluslar arası yatırımcımıza ve uluslar arası sermayeye söylüyoruz. Yatırım yapmak isteyen varsa biz onları ruhsatlandıracağız.

Onlara gerek Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’nin yaptığı çalışmalardan arta kalan kuyular ve gerekse yeni kuyular için ruhsat verebileceğiz, tüm çalışmalar yapıldıktan sonra bakacağız.Ama kaya gazı bazı ülkelerde çok ciddi bir ümit kaynağı oldu.Türkiye’deki rezervler bu şekliyle ispat edilebilir ve değerlendirilebilirse inşallah Türkiye için de niye olmasın. Hep birlikte yerli kaynağımıza ulaşabilmemiz lazım.Rezervler noktasında da sondajlar tamamlanmadan bunu telaffüz etmek doğru değil.ödedi.

Yıldız, ABD ve İran arasında dün İran tarafından yapılan bir açıklama ile 1979 yılından beri ilk yumuşama çabalarını olumlu olarak değerlendirdiğini dile getirerek “ ABD VE İran yakınlaşması dünya adına petrolün ve doğalgazın bir gerginlik gerekçesi değil,bir barış gerekçesi olarak ele alınmasının gerektiğine inanıyorum.Bunu zaten yıllardan beri ifade ediyorum. Ben ABD ile İran arasındaki yakınlaşmayı ben olumlu görüyorum." dedi.

 

DHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler