YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız: "Güney Akım bizim değil AB'nin problemi"
Enerji konusunda önemli açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Güney Akım hattının iptali üzerine sorulan sorulara, "Bu bizim değil Ab'nin problemidir" dedi.
Bakan Yıldız: "Güney Akım bizim değil AB'nin problemi"
10 Aralık 2014 / 02:15 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 10:05

Gazprom indirim için geliyor

Rus doğalgazına yönelik indirim görüşmeleri için de açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, “Gazprom yetkilileri yarın veya bir sonraki gün Türkiye’ye gelecek... Bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması. Bununla alakalı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir mesafe kat edeceğimize inanıyorum. 2015 yılındaki alacağımız indirimin netleşmiş olarak bu şekliyle gaz alımlarına devam edeceğimizi söylemem lazım. Çünkü miktar, bir önceki yıldan daha az olmayacak, daha fazla doğalgaz almış olacağız hava şartlarına bağlı olarak” dedi.

Bu AB'nin problemi

Bakan Yıldız, Avrupa'dan Güney Akım’ın iptal edilmesine yönelik gelen tepkilerin  sorulması üzerine, “Bu Türkiye'nin problemi değil AB'nin problemidir. Bu tür gelişmeler Türkiye’nin Batı ile ilişkisini aksatmaz. Çünkü biz birini tercih ettiğimizde diğerinden vazgeçen bir ülke değiliz” dedi. Türkiye’nin, Güney Akım’la ilgili Trakya’da geliştirilebilecek bir proje olup olmadığı ile ilgilendiğini belirten Yıldız, “Türkiye’nin ortağı olduğu proje TANAP’tır. Güney Akım’ın ortağı değiliz” dedi.

TANAP’da yol değişimi

Bakan Yıldız, gelecek yıl mart ayında Akkuyu Nükleer Güç Santralinin liman kısmı ile Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) temel atma töreninin gerçekleştirileceğini hatırlattı. Türkiye’de TANAP için güzergah çalışmaları yapıldığına işaret eden Yıldız, “Bursa’da çilek tarlalarına gelen yerde güzergah değişiklikleri yapıldı. Coğrafyasıyla beraber tabi kaynağımız, bitki örtümüz hepsi bizim zenginliğimiz. Biz bu konuda son derece samimiyiz” diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler