YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Yıldız açıkladı
Irak'ta 100 milyar metreküplük gaz çıkaracağız
Bakan Yıldız açıkladı
20 Ekim 2010 / 16:39 Güncelleme: 20 Ekim 2010 / 16:45

Türk-Alman İş Formu'na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Irak'taki enerji politikaları ihalelerinin sonucunda 100 milyar metreküplük gaz çıkaracağız" dedi. 
 

Hilton Otelin'de yapılan Türk-Alman İş Formu'na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, formun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2 yıldan beri Irak'taki enerji politikalarıyla alakalı hükümetin çıkardığı ihalelerle çok ciddi istekleri olduğunu belirten Bakan Yıldız, "Mansuriye ve Siba'da ihaleyi aldık. Son derece önemli bir ihaledir. Burada 80 milyar metreküplük gaz bulunuyor. O yüzden gazın çıkarılması ile alakalı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı olarak şu ana kadar yaptığımız operasyonların en büyüğünü Irak'ta çalışarak yapacağız.

Toplamda 100 milyar metreküplük gaz çıkarılacak proje Türkiye'nin uluslararası arenada aldığı en büyük gaz sahası çalışması olacak.

Bu çalışmanın Irak'takı yeni hükümetin onaylaması ileyapılacağını açıklayan Yıldız, "Bizim bu çalışmamız Irak'taki normalleşmeyi ve siyasi istikrarı normalleştirecek" dedi.

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler